Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? 18 Gün Tam Kapanmada Verilecek Destek paketleri

18 Gün Tam Kapanmada Verilecek Destek paketleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü.

Türkiye’nin salgınla mücadelesinde ilk kez tam kapanma uygulamasına geçiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Nisan Perşembe gününden 17 Mayıs’a kadar tam kapanma süreceğine girileceğini açıkladı.

3 hafta sürecek tam kapanma süreci için alınan kararlar şöyle;

-29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiliyor.

-Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.

-Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecek.

-Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.

-Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecek.

Peki ne Gibi Destekler Verilecek

Öncelikle içişleri bakanlığı tarafından tam gün kapanmanın uygulanmasına yönelik genelge yayımlanacaktır. Bireysel Anlamda Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından daha önce devam edilen yardımlara devam edilecektir.

Bireysel olarak yapılacak ayni ve nakdi yardımlar için daha öncede verilen kişilere yardımların ulaştırılması için planlama yapılacaktır. Nakit Bir ödeme planı şimdilik duyurulmamak ile birlikte bayram öncesi geliri olmayan maddi kazanç elde etme olanağı bulunmayanlar için planlama yapılacağı düşünülmektedir.

Esnaf ve işyeri sahipleri için mevcut destekler devam edecektir. Ticaret Bakanlığı ve Sosyal Politikalar bakanlığının koordinesi ile birlikte Valilik ve Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile ayni ve nakdi destekler yapılacaktır. Planlama seviyesinde olan çalışma kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz