Çalışırken İşsizlik Maaşı Almaya Devam Edebilir miyim?

Çalışırken İşsizlik Maaşı Almaya Devam Edebilir miyim?
2 Ekim 2020 22:36
1
A+
A-

Çalışırken İşsizlik Maaşı Almaya Devam Edebilir Miyim sorusu işsizlik maaşı alan kişi tarafından merak edilmektedir.  

Sigortalı çalışanların en önemli güvence inlerinden biri de işsizlik sigortası üzerinden maaş almaktadır. Gerekli şartları taşıyarak işsizlik maaşı alan kişilerin işsizlik maaşları yeni bir işe girdiklerinde kesilmektedir. İşsizlik sigortası, işsiz kalan sigortalı işçilerin can simididir.  Çeşitli sebepler yüzünden işten çıkıyor olan kişiler, bu sayede gelir kaybı yaşamak ve sağlık hizmetlerinden faydalanamamak gibi durumlar ile karşı karşıya kalmazlar.

İşsizlik Sigortası Alma Şartları

Sigortalı bir işçinin işsizlik sigortasından yararlanarak maaş alabilmesi için, kanunda belirtilen nedenlerden biri ile işten ayrılmış olması gerekmektedir. Diğer bir şart ise işveren tarafından işten çıkartılmaktadır. Bu sebeplerle işten çıkartılan kişiler işsizlik sigortası maaşı almaktadır. Bir kişi işsizlik maaşı alırken, iş bularak çalışmaya başladıktan sonra, işsizlik maaşının süresi dolmadan bu işten ayrıldığında yeniden işsizlik sigortası maaşı alabilmektedir. Fakat bu durum söz konusu olduğunda kişinin son işinde ne kadar süre çalıştığı önemlidir. Örnek vermek gerekirse; Kanunen 10 ay boyunca işsizlik maaşı almayı hak eden biri, 3 çalışmaya başladığında, 7 aylık işsizlik maaşı alma hakkı varken çalışmaya başladığı için, Işinde 2 ay çalıştıktan sonra kalan 7 ay boyunca herhangi bir hak kaybına uğramadan işsizlik maaşı almaya devam edebilir.

Son 3 Yılda 600 Gün Pri̇m Ödenmeli

İşten ayrılma nedeni işsizlik sigortasından maaş almaya uygun olan bütün işsizler de işsizlik maaşı alamaz. Maaş almak için prim ödeme şartını yerine getirmek gerekir. Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün primi olmayan işsizlik maaşı alamaz. Bunun yanında işten ayrılmadan önceki son 120 gün iş sözleşmesinin sürüyor olması da gerekir. Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün primi olan 6 ay, 900 gün primi olan 8 ay, 1080 gün primi olan 10 ay işsizlik maaşı alabilir. İşsizlik maaşını hak eden kişi bu hakkı devam ederken girmiş olduğu işinden ayrılırsa, normalde istifa eden kişi işsizlik maaşı alamadığı halde bu kişiler hak ettiği aylardan kalan süre boyunca işsizlik maaşı alabilir. İŞKUR tarafından, kendisine mesleğine uygun ve oturduğu sınırlar içerisinde yakın bir iş bulunduğu halde bu işi reddeden kişinin işsizlik maaşı kesilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.