Ana Sayfa İcra-İflas-Takip İcra Borcundan Kurtulmak Kaçmak Mümkün mü?

İcra Borcundan Kurtulmak Kaçmak Mümkün mü?

Kredi veya kredi kartları 3 ay boyunca ödenmediğinde borçlu hakkında yasal takip süreci başlatılır. Yasal takiple beraber başlayan icra aşaması ise birçok kişinin canını sıkan zorlu bir süreçtir. İcranın amacı borcunu ödemeyen kişilerden ilgili borcu tahsil etmektir. Kişi borcunu ödemediğinde sahip olduğu mal varlığına ve aylık maaşına haciz koyulmaktadır.

Bu sıkıcı süreçten kurtulmanın birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır. Yasal çerçeveden bakıldığında, borçlu olan kimsenin hakkını icra yoluyla araması gayet normaldir. Diğer yandan, bu süreç esnasında kişinin aile bütünlüğü ve ruh sağlığı bozulacağı için kişinin borçlarını ödeme gücü yoksa bu süreçten kaçmak zorundadır.

İcra Takibine İtiraz Süreci

Bir kişi hakkında icra süreci başlamış ise kişi bu sürece 7 gün içerisinde itiraz edebilir. Kişi icra talebine itiraz ederek yasal yollardan hakkını arayabilir. Eğer alacaklı olan kişi veya kurum alacağını kanıtlayamaz ise icra takibi düşmektedir. Kredi veya kredi kartlarında ise icra takibine itiraz süreci pek işe yaramamaktadır çünkü bu borç tamamen yasal statüdedir.

Menfi Tespit Davası

Hakkında icra başlatılan kişilerin hakkını yasal yoldan arayabileceği en önemli yöntem Menfi Tespit davasıdır. Borçlu olan kimse kendisi hakkında başlatılan icra sürecine bu yöntemle itiraz edebilir. Eğer kişi gerçekten borçlu değilse bu dava ile birlikte yasal takip sürecinden tamamen kurtulabilir. Alacaklı olan kişinin alacağı yasal statüde ise bu dava düşecektir.

Zamanaşımı

İcra takiplerinde ki zamanaşımı süresi 10 yıldır. Alacaklı, borçlu olan kişi hakkında 10 yıldır bir icra takibi başlatmamış ise bu borç zamanaşımı sebebiyle düşmektedir. Kişinin 10 yıl önceki bir borcundan dolayı hakkında icra takibi başlatılmış ise İcra ve İflas Kanuna’na göre bu süreçten kurtulabilir.

Alacaklı ile Anlaşma Süreci

Borçlu ile alacaklı arasında büyük problemler bulunmuyorsa alacaklı olan kişi borcundan feragat ederek icra sürecini bitirebilir. Feragat edilen icra borçları da yok hükmündedir. Diğer yandan alacaklı ile borçlunun anlaşması pek sık rastlanan bir durum değildir. Ancak borçlu olan kişi sahip olduğu bir mal varlığını kişinin üstüne yapacağını taahhüt ederek bu süreci bitirebilir.

Buraya kadar anlatımını yaptığımız yöntemler yasal statüdedir. Buradan sonra anlatacaklarımız ise birçok kişinin başvurduğu kanundaki açık maddelerdir.

İcradan Nasıl Kaçılır?

Borçlu, kredi veya kredi kartı borcu yüzünden icralık olmuş ise bu süreci geciktirebilir. Batık kredilerin 80 milyar TL’yi aştığını düşünürsek bu süreci yaşayan birçok kişi bulunmaktadır. Çek dışındaki tüm borçlardan bir şekilde kaçılabilir çünkü karşılıksız çekin cezası hapistir. Bunun yanı sıra, kredi veya kredi kartı borçlarında sadece icra takibi başlatılır.

Kişinin ilk yapması gereken ikametgah adresini değiştirmektir. Kişi kirada ise farklı bir ev bularak faturaları üzerine almadan bu evde oturduğunda yasal olarak bu evin sahibi olmadığı için evine haciz işlemi başlatılamaz. Kişi dükkan sahibi ise de dükkanın işletmesini güvendiği birine devrederek de dükkanına hacizden kurtulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz