İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
25 Kasım 2020 20:52
5
A+
A-

İnsanların çalışmasının dışında bazen ihtiyaç kredisi ihtiyacı duyulabiliyor. Bu şekilde acil ihtiyaçlar karşılanabiliyor. Günümüzde insanların birbirine güvenlerinin de azalması ile borç verme daha az olur iken insanlar bankanın yolunu tutuyor.

İhtiyaç kredisi en basit anlamı ile kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçların karşılanması amacı ile kullanılan bir kredi türüne deniyor. Bu kredi türünde en fazla 36 ay taksit yapılır. Teknolojinin de gelişmesi ile son zamanlarda bankalar da bu gelişmelere ayak uydurarak şubeye gitmeye gerek kalmadan telefon ya da internet yoluyla bile bu krediyi kullandırtmaya başlıyor.

İnsanların acil nakit sıkıntısının nedenleri farklı olabilir. Kredi almak isteyenler; acil nakit ihtiyacı olanlar, düğün yapacaklar, tatile gidecekler, eğitime kullanacaklar ya da sağlık harcamaları için maddi bulmak anlamında krediye başvurabilir.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Nakit ihtiyacının karşılanmasında en çok tercih edilen yollardan biri ihtiyaç kredisi olur. Bu kredi, bankaların halka sunduğu kredi türlerinden biri olup tüketici kredisi olarak da nitelendirilir. Nakit ihtiyaçlar için kullanılan bu kredi türü kendi içinde alt kategorilere ayrılır.

Evlilik kredisi

Eşya kredisi

Tatil kredisi

Eğitim kredisi

En çok 36 aya kadar taksit yapılabilen bu kredi türünde kişinin gelir düzeyi kadar bankalardaki skoru da önem kazanır. 

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Kişinin öncelikle ihtiyaç kredisi başvuru süreci ve sonrasını planlı olarak yönetebilmesi önem taşır. Kredi kullanmak, başkalarından borç istemekten de kurtaran bir yöntem olur. Kredi çekmeden önce tüm bankaların kredi faiz oranları ve güncel kredi kampanyaları araştırılır ise hangi bankanın en uygun faiz oranını verdiği öğrenilir ve o bankanın şubesinden kredi başvurusu gerçekleştirilebilir.  

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Nakit ihtiyaç karşısında yapılan ihtiyaç kredisi başvurusu bazen olumlu sonuçlanmayabilir. Şimdiye kadar olan kredi ödeme alışkanlıkları, kredi limitlerinin kullanılma oranı ve geçmiş kredilerin nasıl ödendiğine bakılarak oluşan puana kredi notu nedir. Kredi notu aynı zamanda kredi skoru ya da kredi puanı olarak da geçer.  

Bankalar, gelir durumuna baktıkları gibi kişinin kredi notuna da bakar. Kişinin kredi notu ne kadar yüksek ise kredi alma imkânı o denli yükselir. Kredi notunun düşük olması durumunda banka, çeşitli evrak temini ya da kefil olmasını isteyebilir.

İhtiyaç kredisi kullanımı için her bankanın istediği belli şartlar bulunur. İhtiyaç kredisi şartları nelerdir denir ise aşağıda detaylı anlatılmıştır:

Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerek

Kişi, yasal anlamda 18 yaşını doldurmak zorunda olsa da çoğu banka 20 yaş altına kredi vermiyor. 20 yaş altı kişilerin kredi alabilmesi için kefil ya da ipotek ihtiyacı vardır.

Bankalar ile kredi ve kredi kartı çalışmaların düzgün olması

Kredi ya da kredi kartı ödemelerin zamanında ve gecikmeye düşmeden yapılması önemlidir. Yasal ya da idari takibe düşülmesi kredi kullanım olasılığı düşer.

İpotek verilmesi durumunda eşin onayının yazılı şekilde bankaya verilmesi

Aile konutunun ipotek olarak verilebilmesi için eşten yazılı izin alınması gerekiyor ayrıca bankanın kefil istemesi durumunda yasal olarak kefilden de eş rızası alınması gerekiyor.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Kredi notu yüksek olan kişilere ek belge istemeden belli tutarlara kadar ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunuyor. Kredi başvurusu yapılan banka eğer maaş hesabının bulunduğu banka ise aynı şekilde ek belge gerekmeden ihtiyaç kredisi alınabilir. Kredi başvurusu için istenen belgeler ise nüfus cüzdanı fotokopisi, maaş bordrosu ve bankaların kredi vermek için hazırladığı başvuru formları olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.