Ana Sayfa Krediler İşsize Kredi Veren Bankalar 2020

İşsize Kredi Veren Bankalar 2020

Bankalar şahıslara kredi vermeden önce bazı şartları yerine getirmelerini talep etmektedir. Bu şartlar ise temelde bankaların kendini koruma politikası olarak değerlendirilebilir. Kişinin sigortalı olarak çalıştığı bir işinin olması, maaş miktarı, sahip olduğu mülklere dair belge gibi birçok belge talep edilmektedir. Bazı şartlar şahısların bankadan kredi çekmesine engel olabilmekte. Özellikle sigortalı bir işte çalışmama durumu şahısları işsize kredi veren bankalar tercih etmelerine neden olmaktadır. Peki kredi çekebilmek için taşınması gereken nitelikler nelerdir?

İşsizlere Kredi Veren Bankalar Listesi

İşsizlere kredi veren bankalar, gelir belgesi şartı olmaksızın kredi vermesi nedeni ile birçok işsiz tarafından araştırılmaktadır. Oldukça talep gören bu bankalar bireysel olarak müşterisi bulunan şahıslara kredi verme hizmeti sağlıyor. Ancak alınabilecek kredi miktarı bankadan bankaya da değişiklik gösterebilir. Bu nedenle işsizlere kredi veren bankaların listesini incelerken mutlaka mobil bankacılık, internet bankacılığı ya da şubeden doğrudan iletişim yolu ile kredi çekme limitleri hakkında bilgi almanız gerekir. İşte işsizlere kredi veren bankalar listesi;

  • EnPara (QNB Finansbank kuruluşu olarak hizmet vermektedir.)
  • TEB
  • NKolay
  • Akbank.

Yukarıda yer alan bankaların her biri işsizlere gelir belgesi talep etmeden kredi verebilmektedir. Normal şartlarda iş sahibi olmayan kişiler herhangi bir gelirleri bulunmadığı için bankalardan kredi talep edemezler. Ancak bazı durumlarda, şartlar sağlandığında işsiz kimselere de bankalar kredi verebiliyor. Yukarıda yer alan bankaların gelir belgesi beyan etmeden ne kadar kredi verebildiği, kredi almak için gerekli şartları hakkında merak edilenleri yazımızda derledik.

İşsizlere Kredi Başvuru Şartları

İşsizlerin kredi almak için taşıması gereken şartlar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte gelir belgesi talep etmeden şahıslara kredi verilebilmesi için bankaya teminat olarak gösterilmesi gereken bazı mülkler bulunmalıdır. Bu durumun temel nedeni bankanın kişinin borcunu ödeyebileceğine olan güveninin kazanılması gerekliliğidir. Bankanın kendini koruma politikası nedeni ile kredi çekmek isteyen kişi işsiz dahi olsa bazı şartları mutlaka yerine getirmelidir.

Bankanın işsiz birine kredi vermesi için öncelikle şahısın kimlik bilgileri üzerinden sigorta durumunu incelemesi gerekir. Bu işlem sonrasında onaylanırsa kredi notu incelenmeye başlanır. Kredi notu, kişinin kredi taksitlerini ödeyip ödeyemeyeceğine dair bir ön değerlendirme olarak nitelendirilebilir. Sonrasında kişinin aylık gelir durumuna göre kredi onaylanır ya da reddedilir. Bu süreç tamamen bankadan bankaya değişen spesifik bir süreç olduğu için hangi bankanın onay verip hangisinin vermeyeceğine dair net bir değerlendirme yapılamamaktadır.

PTT İşsizlere Kredi İmkanı

PTT halihazırda birçok banka ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır. Bu bağlamda da anlaşmalı olduğu bazı bankalar üzerinden şahısa kredi verme imkanına da sahiptir. PTT’ye kredi başvurusu yaparak şartların kabul edilmesi halinde kredi çekme hakkınız bulunmaktadır. Gelir belgesi olmayan şahısların gerekli şartlar karşılandığında PTT üzerinden 20.000 TL ile 50.000 TL arasında kredi çekebildiği biliniyor. Kredi miktarı, faiz oranı, vade sayısı gibi detaylara anlaşmalı olunan banka özelinde ulaşabilirsiniz. PTT halihazırda Burgan Bank, Deniz Bank ve benzeri birçok banka ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır.

İşsizlere kredi veren bankalar, kişinin gelir beyanı olmadan kredi verirken başka şartlar ile kredinin ödeneceğinden emin olmadan kredi vermemektedir. Kişinin kredi ödeme gücü, kredi notu ve benzeri konularda yeterli olması durumunda işsizlere kredi veren bankalar tarafından verilen kredilerden faydalanma imkanınız bulunmaktadır. PTT işsizlere kredi veren bankalar ile anlaşmalı olduğundan PTT üzerinden de aynı şekilde gelir belgesi göstermeden kredi çekmeniz mümkün olmaktadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz