İcra ve Yasal Takip Bitti, Ne Zaman Kredi Çıkar?

İcra ve Yasal Takip Bitti, Ne Zaman Kredi Çıkar?
17 Mart 2019 22:29 | Son Güncellenme: 17 Mart 2019 23:55
9
A+
A-

Kredi veya kredi kart borçlarının 3 ay boyunca ödenmemesi durumunda, kişi hakkında icra takibi yani yasal takip süreci başlar. Yasal takip süreci başladığı anda kişinin kredi notu düşecektir ve kişi kara listeye girecektir. Bu noktada ise kişiler yasal takip sürecinden ne kadar süre sonra kredi çekebileceğini sormaktadır. Bu yazımızda ise bu soruya cevap vermeye çalışacağız.

İcra ve Yasal Takibin Bitmesi

Kişi borçlarını tek seferde veya aydan aya ödediği takdirde toplam borcun bitmesi durumunda yasal takip süreci kalkacaktır. Kara listedeki kayıtlar 5 yıl boyunca KKB ve Merkez Bankası kayıtlarında yer aldığı için, kişi yasal takipten çıksa bile kara listede yer almaya devam edecektir. Kişinin tekrardan kredi çekebilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Kredi Notu ve Gelir Şartı

Kredilerde aranan şartların başında kredi notu ve gelir şartı gelmektedir. Kişinin düzenli bir geliri varsa ve kredi notu 1200 puanın üzerinde ise kredi çekebilir. Yasal takip süreci, kredi sicili ile alakalı bir durumdur ve bu şartta arananlar arasında yer alsa da her bankanın aradığı bir şart değildir.

Bir banka kuruluşu, kredi notu ve gelir gibi şartların sağlanması durumunda kredi verebilir. Yasal takip sürecinden çıkılsa bile kredi notunun yükselmesi zaman alacaktır. Kişinin bu süreci yaşadıktan sonra düzenli ödemeler yapması gerekmektedir. Düzenli ödemelerden kasıt, mevcut krediler ve kredi kartı kullanımlarıdır. Kişinin acil bir kredi ihtiyacı varsa, kredi notunun güncellenmesini bekleyebilir ki bu süre 1-2 ayı bulacaktır.

Borç / Limit Oranı

Bankaların kredi verirken aradığı bir diğer şart ise limitlere karşılık gelen borç oranıdır. Limitler tamamen kişilerin kullandığı kredi ve kredi kartına göre belirlenir. 100.000 TL limiti olan bir kişinin toplam borcu bu limite yakınsa ve yasal takip süreci yaşamış ise kredi alması çok zordur. Bu sebeple kişinin yeni kredi alabilmesi için mevcut borçlarını hızlı bir şekilde ödemesi gerekmektedir.

Mevcut Krediler

Kredi çekmenin zorlaştığı bu günlerde mevcut kredileri bulunan kişilerin kredi çekmesi çok zordur. Bu kişinin yasal takip sürecide yaşadığını hesaba katarsak yeni bir krediye başvurması, onun kredi notunu düşürmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bu tarz kişiler ancak kefil veya ipotek vererek kredi çekebilir. 1 milyon TL’lik ipotek verilse bile kişinin çekebileceği kredi en fazla 200.000 TL olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.