Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?
26 Kasım 2020 23:40
0
A+
A-

Güvenlik ihlalleri düzenli olarak ön sayfadan haberler yapmakta ve tüketicilerin çevrimiçi alışveriş için kredi kartlarını kullanma konusunda tereddüt etmelerine neden olmaktadır. Müşterilerin kredi kartı sahtekarlığıyla ilgili endişelerine yanıt olarak, birçok kredi kartı veren kuruluş artık sanal kredi kartları sunmaktadır. Sanal bir kredi kartı aslında bir kredi kartı değildir; bunun yerine sanal bir kredi kartı numarasıdır. Yaptığınız her satın alma işlemi için yeni bir numara verilir, bu da siber hırsızların çalınan bir kart numarası kullanmasını zorlaştırır.

Sanal kredi kartları, tek bir çevrimiçi satın alma işlemi için kullanılabilir veya yinelenen ödemeler için belirli bir satıcıya bağlanabilir. İlk kurulum süreci gereklidir, ancak VCC’nizi kullanmak kurulumdan sonra büyük ölçüde şeffaftır.

Çevrimiçi alışveriş veya fatura ödemeleri için sanal kredi kartı numaralarını kullanabilirsiniz. Sanal kart numaraları mevcut kredi kartınıza bağlıdır, bu nedenle masraflar normal aylık ekstrenizde görünür. Ödeme sırasında satıcı, gerçek kart numaranız yerine sanal kart numarasını alır.

Her geçici kredi kartı numarası tek bir satıcıyla sınırlıdır. Bu numara tek bir satıcı tarafından tekrar kullanılabildiğinden, bir VCC yinelenen ödemeler için idealdir. Her numara bir yıl geçerlidir, bu nedenle hesabınızı her yıl yeni bir kart numarasıyla güncellemeniz gerekir. Sanal kredi kartınızla yinelenen ödemeler ayarladığınızda, limiti bir yıl boyunca tüm ödemelerinizi karşılayacak kadar yüksek ayarlayın

Sizin için oluşturulan her geçici numara, belirli bir satıcı için maksimum bir sınırla ayarlanabilir. Güvenliğiniz söz konusu olduğunda, her sanal numara için dolar limitleri belirlemek dolandırıcılık potansiyelini azaltır ve kayıp için bir sınır oluşturur. Çevrimiçi mağazalarda hesaplar oluşturabilir ve bu hesabı, bir hediye kartı kullanmaya benzer şekilde kullanabilirsiniz; önceden belirlenmiş limit, o satıcıda mevcut olan maksimum değeriniz olarak hizmet eder. Limite ulaşıldığında, satıcıyla ilişkili sanal kredi kartı artık kullanılamayacaktır.

Sanal kredi kartı endüstrisi hala erken aşamalarında. Bugün, bazı kart düzenleyicileri sanal kredi kartı vermemeye karar verdi veya daha önce uyguladıkları programları iptal ettiler. Sanal kredi kartını ilk uygulayanlardan biri olan Paypal, o zamandan beri teklifini durdurdu. Paypal, kredi kartlarının yetkisiz kullanımını önlemek için mevcut dolandırıcılık korumalarının yeterli olduğundan emin. Ancak teknoloji olgunlaştıkça, daha fazla kart veren kuruluşun sanal, geçici kredi kartı seçenekleri sunması muhtemeldir.

Sanal kartlar sizi satış noktasında oluşan kredi kartı sahtekarlıklarından ve diğer kredi kartı sahtekarlıklarından korumaz. Çevrimiçi alışveriş yaparken veya faturaları öderken ya da telefonunuzun cüzdanını kullanarak alışveriş yapmak için bir mobil uygulama kullanırken yalnızca bir anlık sanal kredi kartı numarası kullanabilirsiniz.

Bilgisayar korsanları ve diğer suçlular sürekli olarak güvenlik önlemlerini aşmanın yollarını arıyorlar. Sanal kredi kartları doğru yönde atılmış bir adımdır, ancak yine de dikkatli olmanız gerekir. Hiçbir güvenlik yöntemi yüzde 100 kusursuz değildir. Aylık ekstrelerinizi dikkatlice incelemek ve kredi kartınızı güvende tutmak hala önemlidir. İyi haber şu ki, geçici bir kredi kartı numarası kullanmak, böyle bir şey olursa, dolandırıcılık faaliyetinin nerede gerçekleştiğini belirlemenize olanak tanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.