Banka Borçlarından Dolayı Hapse Girer Miyim?

Günümüzde kredi notu düşük olmayan ve 3 aylık sigortası bulunanlar bankalardan kolaylıkla kredi veya kredi kartı alabilirler. Kredi ve kredi kartı gibi bankacılık hizmetlerinden yararlanmanın bu derece kolaylaşması, bilinçli olmayan tüketiciler için sıkıntılı bir hale dönüşüyor. Nitekim birçok insan nasıl geri ödeyeceğini düşünmeden bankalardan kredi veya kredi kartı alabiliyorlar. Ancak başlangıçta her şey tüketiciler için […]

Banka Borçlarından Dolayı Hapse Girer Miyim?
11 Ocak 2019 08:39 | Son Güncellenme: 4 Nisan 2019 14:34
1
A+
A-

Günümüzde kredi notu düşük olmayan ve 3 aylık sigortası bulunanlar bankalardan kolaylıkla kredi veya kredi kartı alabilirler. Kredi ve kredi kartı gibi bankacılık hizmetlerinden yararlanmanın bu derece kolaylaşması, bilinçli olmayan tüketiciler için sıkıntılı bir hale dönüşüyor. Nitekim birçok insan nasıl geri ödeyeceğini düşünmeden bankalardan kredi veya kredi kartı alabiliyorlar. Ancak başlangıçta her şey tüketiciler için çok iyi giderken bu kredi ve kredi kartlarının ödeme tarihleri geldiğinde işin rengi değişmektedir. Hali hazırda günümüzde her beş, altı insandan birinin kredi veya kredi kartı borcu bulunuyor.

Banka borçlarının bu denli artmasıyla beraber; insanlar arasında “Banka borçlarından dolayı hapse girer miyim” sorusu sorulmaya başlandı. Özellikle banka avukatlarının, borçlulara gözdağı vermek ve alacağını tahsil etmek amacıyla kullandığı tehditlerin başında gelen bu husus; aslında gerçeği yansıtmamaktadır. Kural olarak bir insanın banka borçlarından dolayı hapse girmesi mümkün değildir. Hiç kimse ödemeyi taahhüt ettiği borcunu vaktinde ödeyemediği için hapis cezasına çarptırılamaz. Nitekim kanun koyucu Anayasa’nın 38.maddesi bu durumu ele alarak; bir insanın sözleşmeye bağlanmış olan bir taahhüdü yerine getirmemesinden dolayı hürriyetinin kısıtlanamayacağını düzenlemiştir. Bu kapsamda bankaya olan kredi veya kredi kartı borcunu ödemediğiniz için hapis cezası ile cezalandırılamazsınız.

Banka borcundan dolayı hapse girmenin tek istisnası İcra ve İflas Kanunu kapsamında düzenlenen Taahhüdü İhlal suçunun işlenmesidir.

Taahhüdü İhlal Suçundan Dolayı Hapse Girer Miyim?

Taahhüdü ihlal suçu; İcra ve İflas Kanunu çerçevesinde düzenlenmiş olan ve icra takiplerinde borçlu olan kişilerin, icra müdürü önünde icra borcunu en fazla dört eşit taksit halinde ödeyeceğini taahhüt etmesine rağmen bu ödemeleri yapmaması halinde söz konusu olur. Yani Taahhüdü ihlal suçunun oluşması için ilk önce borçluya karşı banka tarafından icra takibi başlatılmış olması gereklidir. Nitekim uygulamada banka avukatları, borçlunun işyerine yahut evine haciz tatbik etmeye gittiklerinde borçluların borcunu ödeyeceğine dair taahhüt vermesi halinde haciz işlemlerini sona erdirirler. Bu nedenle genellikle borçlular, mallarının haczedilmemesi amacıyla borcu ödeyeceklerini taahhüt ederler. Ancak kural olarak banka borcundan dolayı hapse girmek mümkün olmasa da verilen bu taahhütten dolayı borçluların hapse girmesi mümkündür.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.