Ana Sayfa Kredi Notu Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu karşımıza ihtiyaç kredisi, tüketim kredisi veya konut kredisi gibi her türlü kredi başvurumuzda karşımıza çıkmaktadır. Başvurduğumuz kredi, kredi notunun düşüklüğü sebebiyle geri çevrilebiliyor. Peki bahsedilen bu kredi notu nedir? Nasıl yükseltilebilir? Yazımızda bu soruların cevaplarına yer vereceğiz. 

Kredi Notu Nedir?

Kredi notunu bankaların size verdiği puan olarak düşünebilirsiniz. Bankalar çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak sizlere puanlar vermektedir. Bu faktörleri şöyle özetleyebiliriz;

  • Kredi ödemelerinizi zamanında yapmanız
  • Kredi kullanma yoğunluğunuz 
  • Yeni kredili ürün açılışları
  • Mevcut hesabınız ve borç durumunuz

Bankaların kredi verirken kullandıkları bir sistem vardır. Bu sistemde 1’den 1900’e kadar puan verilmektedir. 1 en fazla risk taşıyan 1900 ise en güvenilir kişi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla kredi notunuz ne kadar yüksek ise kredi alma ihtimaliniz o kadar yüksektir. Bankalar genellikle kredi notu 900’un altında olanlara kredi vermeye sıcak bakmamaktadır. 1200 puanın üzerindeki kişilerin ise güvenilir olduğu düşünülmektedir.

Peki Kredi Notumuzu Nasıl Yükseltebiliriz?

Öncelikle bilmelisiniz ki kredi notunu yükseltmek birden yapılabilecek bir şey değildir. Ancak zaman içerisinde kredi notu verilirken dikkat edilen davranışlarınızı düzelterek yapılabilir. 

Kredi notunu yükseltmek için ilk yapmanız gereken şey eğer yapabiliyorsanız sahip olduğunuz borcun hepsini ödemek olmalıdır. Çünkü zar zor ödediğiniz veya geciktirdiğiniz borçlarınız kredi notunuzun düşmesine sebep olmaktadır. Akla ilk kredi kartı veya kredi borçları geliyor olsa da ödenmemiş fatura borçları da kredi notunuzu etkilemektedir.

Kredi notunuzu yükseltmekte yapılabilecek ikinci adım ise bulunan tüm borçlarınızı ödedikten sonra düşük limitli bir kredi kartı sahibi olmaktır. Burada önemli olan bu kredi kartının borcunu düzenli olarak ödemektir fakat borç ödemekten kastımız aylık asgari tutarın düzenli olarak ödenmesi değil tüm borcun ödenmesidir. Kredi notunun yükselebilmesi açısından önemli olan aylık asgari tutarın değil tüm borcun ödenmesidir. 

Bir diğer hamleye gelecek olursak o da almak istediğiniz kredinin miktarını düşük tutmaktır. Çektiğiniz kredi miktarı düşük olursa aylık ödemeleriniz de düşük olacaktır. Aylık ödemeleriniz gelirinize uygun olursa ödemeleriniz de düzenli olur. Düzenli ödeme yapmanız kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz