Kredi Notu Kaç Puan Olmalıdır?

Kredi Notu Kaç Puan Olmalıdır?
20 Aralık 2021 15:59
1
A+
A-

Kredi notunuz, kredi kartı borç ödemeleri, kredili mevduat hesabı kullanım alışkanlıkları ve daha önceki zamanlarda kullandığınız kredilerinizin ödemelerine göre oluşur. Kişilerin bütün kredi hareketleri ortak bir havuzda yer alır. Yapılan analizler sonucunda 1 ile 1900 arasında değişen kredi notu ortaya çıkar.

Kredi notu geçmiş kredi ödeme performansı verileri üzerinden ilerleyen dönemde taahhüt edilen ödemelerin yapılıp yapılmayacağı ile ilgili detaylı bir bilgi sunabilir.

Kredi Çekmek için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notunuz ne kadar yükselirse bankalardan kredi çekmeniz o derece kolay hale gelir. Bankaların kendi kredi tahsis süreçlerine göre değişken durumlar olsa da özellikle 1500 ve üzerindeki nota sahip kişilerin kredi başvuruları genellikle pozitif değerlendirilir. Fakat bu noktada kredinin miktarı ve gelir düzeyiniz göz önünde bulundurulur.

Kredi verebilmek için her bankanın kendine özel kredi için alt puan limitleri vardır. Limitler çekilecek tutara ve gelir durumlarına göre değişir. Kredi notunuz yükseldikçe şansınız artmaya başlar. Bu durumda her banka için değişken kredi notlarından söz edilebilir.

Herkes için Ayrı Kredi Notu Var mı?

Kredi kartı kullanım oranlarına bakıldığı zaman çoğu insanın aktif bir şekilde kredi kartı kullandığı görülüyor. Aynı zamanda herhangi bir anda kredili mevduat hesabını kullananların sayısında da bir hayli yükselme mevcuttur. Bu iki ayrıntı başlı başına kredi notunun oluşması için yeterli olan detaylardır. Kredi çeken bir kişiye kefil olmanız da kredi sicilinizin oluşmasına yol açar.

Bu detaylardan hiçbirinden yararlanmamış olanların veya daha önce herhangi bir şekilde kredi ilişkisine girmemiş olanların kredi notu ‘’0’’ şeklinde belirlenir. Kredi notunun oluşması için bankalar ile ilişki içerisinde olmalısınız.

Kredi notu oluşmamış olanlar için ödeme alışkanlığı ve ödeme yeterliliği görülemediği için bankaların kredi verme süreci negatif yönde etkilenir. Bir kişinin herhangi bir bankacılık işlemi yapmamış olması onun riskli grubuna girmesine yol açabilir. Bankadan kredi çekmek için kredi notunuzun belirlenmiş özel seviyelerde kalması önemlidir. Kredi notunun yüksek tutulabilmesi için bankalar ile finansal ilişkilerinizin sağlam bir yapıda olması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.