Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? İş Bankası İle Başka Hesaba Havale ve EFT Nasıl Yapılır?

İş Bankası İle Başka Hesaba Havale ve EFT Nasıl Yapılır?

İş Bankası Türkiye’nin en dikkat çeken bankalarından biri olmaktadır. Bu bankayı birçok tüketici kullanmaktadır. Tüketicilerin bu bankayı tercih etmesinin altında en önemli etken ise sunduğu avantajlardan kaynaklanmaktadır. Bizler de tüketicilerin en çok sorduğu sorulardan biri olan İş Bankası ile başka hesaba havale ve EFT nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Her şeyden önce EFT’nin ne demek olduğuna değinmemiz gerekiyor.

İş Bankası İle Başka Hesaba EFT Nasıl Yapılır?

EFT’nin nasıl yapılacağına değinmeden önce EFT’nin ne demek olduğuna sizlerle birlikte göz gezdirelim. 

Elektronik Fon transferi ya da kısa adı ile E.F.T. Türkiye’de ilk olarak 1 Nisan 1992 tarihinde T.C.M.B. bünyesinde sistemin devreye girmesi ile başlatılmış olup, kısaca iki farklı banka arasındaki TL cinsinden ödemelerin gerçekleştirilmesi işi olarak tanımlanabilir. Yani bir diğer deyişle kendi bankanızda bulunan parayı başka bir bankada bulunan hesaba göndermeniz demektir. Gönderme işlemleri için diğer bankanın Hesap Numarası ve IBAN numarasına ihtiyacınız vardır. IBAN ve Hesap numarası olmadan para gönderme işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün değildir. 

Eskiden para gönderme işlemleri içerisinden özellikle de EFT için ciddi miktarlarda komisyon ücreti alınmaktaydı. Ama BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan düzenleme ile birlikte EFT ücretlerinde ciddi bir azalma görüldü. Özellikle de internet bankacılığı üzerinden yapacağınız EFT işlemleriniz için alınan EFT komisyon miktarı 1 TL’ye düştü. Eskiden 4 ile 5 TL arasında değişen önemli bir miktardır. 

İş Bankası İle Başka Hesaba Nasıl EFT İşlemini Yapabilirsiniz?

İnternet Bankacılığı: İnternet bankacılığı üzerinden sadece dakikalar içerisinde EFT işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Bunun için karşı tarafın IBAN numarası olması yeterlidir. İş Bankası internet bankacılığı hesabınıza girdikten sonra para gönder kısmına girmelisiniz. Buradan IBAN numarasını yazdıktan sonra istediğiniz miktarı göndermeniz mümkün olacaktır. 

Müşteri Hizmetleri: Müşteri hizmetleri numarasından da rahatlıkla EFT işlemlerini gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaktadır. EFT işlemleri yapmak istediğinizi çağrı merkezi yetkililerine bildirmeniz yeterli olacaktır. Çağrı merkezi üzerinden para gönderme işlemleri için 5 TL’den fazla komisyon ücreti alındığını sizlere hatırlatmak isteriz. 

ATM Üzerinden Para Gönderme: Para gönderme işlemleri için ATM’yi de kullanabilirsiniz. ATM üzerinden de rahatlıkla para gönderme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

İş Bankası İle Başka Hesaba Nasıl Havale Yapılır?

İş bankası ile başka hesaba havale yapmak istiyorsanız en kolay internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Havale işlemleri için EFT işlemleri için alınan miktarın sadece yarısı kadar komisyon ücreti alınmaktadır. 

Aynı zamanda da ATM üzerinden de havale işlemleri gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaktadır. ATM’ye giderek para gönderme kısmına tıklamanız ve para göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını girmeniz yeterlidir. 

İnternet bankacılığı üzerinden rahatlıkla işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Para gönder kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz