Ana Sayfa Krediler Öğrenciye Kredi Veren Bankalar 2020

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar 2020

Öğrenciler, günümüzde eğitim hayatlarına devam etmek için finansmana ihtiyaç duyuyor. Pek çok banka ise öğrencilerin eğitim hayatlarını devam etmeleri için eğitim kredisi düzenlemekte. Aynı zamanda bu bankalar, öğrencilere eğitim kredisi verirken bir takım şartlar sunuyor. Peki 2020 öğrenciye kredi veren bankalar hangileridir? Öğrencilerin kredi çekebilmesi için taşıması gereken nitelikler ve gerekli belgeleri yazımızda derledik. Merak edilenler için okumaya devam edin.

2020 Yılı Öğrenciye Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

2020 yılında öğrenciye kredi veren bankalar, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için başvurdukları yollardan biri olarak biliniyor. Öğrencilerin eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için öğrenciye kredi veren bankalar bulunmaktadır. Ancak bankalar, kredi vermek için bazı şartlar sunmaktadır. Bu şartların sağlanması halinde kredi veren bankalar, öğrenciden birtakım belgeler de istemektedir. Öğrenciler kredi çekerken kredi limitleri hakkında bankaların bilgilendirmelerini mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Öğrencilere kredi veren birçok banka kredi miktarını düşük tutmaktadır. Bu durum öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamakta yeterli olmayabilir ancak bankanın kendini korumasının gerekliliği neden ile öğrenciye verilen kredilerde limit uygulanmaktadır. 2020 yılı öğrenciye kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

  • Akbank
  • HSBC
  • Deniz Bank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Türk Ekonomi Bankası
  • Garanti Bankası

Öğrenci Kredi Başvurusu Yapabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öğrenci kredi başvurusu yapmak isteyen kişi, öncelikle nereden kredi başvurusu yapmak istediğine karar vermelidir. Bankalar birbirinden farklı kurumlar olduğundan talep edilen evraklar da farklılaşabilir. Öğrenci kredi başvurusu yapmak isteyen kişinin belirli belgelere sahip olması gerekiyor. Öncelikle öğrenci kredi başvurusu yapmak isteyen kişiye banka tarafından bir başvuru formu verilir. Kredi başvurusu yapmak isteyen kişi, verilen bu başvuru formunu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmak zorundadır. Ayrıca öğrenci kredi başvurusu yapacağı bankaya giderken kişinin; kendisine ait nüfus cüzdanını, kendisine ait olan gelir belgesini (varsa), kişinin eğitim kurumuna dair bir belge ve bankanın talep ettiği diğer belgeler gerekmektedir. Öğrenci kredi başvurusu yapabilmek için sadece üniversite öğrencisi olmaya gerek yoktur. Kurs ya da yüksek lisans öğrencileri de öğrenci kredi başvurusu yapma hakkına sahip olup öğrenci kredilerinden faydalanabilir. Öğrenci kredi başvurusu yapmak isteyen kişinin ek bir banka hesabı açması gerektiği de bilinmektedir. Öğrenciye verilen kredilerin azami süresi 60 aydır.

Banka Öğrencilere Kredi Verme Şartları Nelerdir?

Bankalar, genellikle çalışan kişilerin kredi başvurusunu kabul etse de belli şartları yerine getiren öğrencilerin de kredi başvurularını kabul etmektedir. Bankalar kredi verirken öğrencilere kredi verme şartları altında bu işlemi gerçekleştirirler. Öğrencinin çekeceği krediye dair vade sayısı krediyi ödenebileceği ay sayısına göre belirlenmelidir. Kredi almak isteyen kişinin kredi almadan önce bankanın faiz oranlarına bakıp en uygun bankayı bulması, kredi almak için en uygun şartların yerine getirilmesine olanak tanır.  Böylece kredi alan kişi, ödeme yaparken en uygun miktarı ödeyebilir. Öğrencilere kredi verme şartlarına göre öğrenci kredisi almak isteyen kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, 18 yaşını tamamlamış olması, kredi notunun yüksek olması ve part-time bir işte çalışması veya staj yapılması durumunda çalışılan yerden alınacak olan bir çalışma belgesi bulundurması gerekli. Şartların yerine getirilmesi kişinin borcunu ödeyebileceğine dair teminat vermesinin bir başka şekli olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle öğrenci kredi başvurusu yaparken bankaların hangi belgeleri istediğine dikkat etmeli ve belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmelidir. Bu şartların sağlanması halinde bankaların öğrenciye kredi verme imkanlarından kolay ve hızlı bir şekilde faydalanmak mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz