Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?
5 Şubat 2020 15:12 | Son Güncellenme: 5 Şubat 2020 15:13
1
A+
A-

Kredi kartı sahibi olmak eskiye nazaran artık daha kolay ve basit bir hale gelmiştir. Düşük limitli de olsa kredi kartı almak eskisi kadar zorlayıcı değildir. Geçmiş zamanlarda insanlardan kefil, gelir bordrosu veya çalışma şartları aranmaktaydı. Şu an da böyle şartlar söz konusu değil. Vatandaşların aklına takılan soruların başında kredi kartı ve kredi notuyla alakalı sorular gelmektedir. Bu yazımızda bu konulara değineceğiz. 

Kredi Notu Nedir?

Kredi notunu bankaların kullanıcıları puanlama sistemi olarak anlatabiliriz. Kullanıcıların düzenli ödemeleri ve kredi kullanma sıklığı gibi tutumları bu kredi notunu belirlemede etkilidir. Kredi notu 1 ile 1900 arasında yer almaktadır. 1’e yakın olan kredi notları riskli bireyleri, 1900’e yakın olanlar ise güvenilir bireyleri ifade etmektedir. Dolayısıyla kredi notunuzun yüksek oluşu size avantaj sağlayan bir durumdur. 

Peki Kredi Notu Kredi Kartı Almak için Kaç Olmalıdır?

Kredi kartı eskiye nazaran oldukça kolay ve basit bir şekilde alınmaktadır. Düşük limitli de olsa kredi kartı eskiye göre daha kolay alınabilir hale gelmiştir. Geçmiş yıllarda bankalar kredi kartı için vatandaşlardan kefil, gelir bordrosu veya çalışma şartları aramaktaydı. Fakat günümüzde bu durum ortadan kalkmıştır, kullanıcılara kolaylıkla kredi kartı verilmektedir.

Tüketicilerin aklına takılanlardan biri de kredi kartının kredi notu ile ilişkisi olmuştur. Genel olarak özetleyecek olursak, daha önce hiç kredi kartı kullanmamış bireylere kredi kartı kolaylıkla verilmektedir. Böylelikle o kişilerin kredi notlarını oluşturmak amaçlanmaktadır. Yani daha önce hiç kredi kartı olmayan, kredi kullanmamış ve kredi notu sıfır olan kişiler bile kredi alabilmektedir. Bu bireylerin ödemelerine ve harcamalarına göre kredi notları oluşturulur. Fakat daha önceden kredi alan veya kredi kartı kullanan ama borçlarını ödemeyen bireylerin kredi notu düşük olacağı için tekrar kredi kartı alma olasılıkları oldukça düşüktür.

Bahsettiğimiz kredi notları KKB tarafından belirlenir ve bütün bankalar KBB tarafından belirlenen aynı kredi notuna ve aynı bilgilere ulaşırlar. Bireylerin kredi notları belirli risklere göre gruplanırlar. Çok riskli, riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak ayrılırlar. Bankalar bireylerden kredi notlarının en az 1200-1300 seviyelerinde olmasını beklerler. Bu durumda vatandaşlar istediği zaman kredi kartı sahibi olabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.