Kredi Kartı Ödemesi Gecikmesi Nedir?

Kredi Kartı Ödemesi Gecikmesi Nedir?
20 Ocak 2021 17:44 | Son Güncellenme: 20 Ocak 2021 17:46
0
A+
A-

Kredi kartı ödemeleri günlük hayatta hepimizin bazen sorun yaşadığı ya da unuttuğu ödemelerden biridir. Aylık olarak ödeme yaptığımız kredi kartlarının son ödeme tarihini geciktirdiğimizde ne olur? Merak edilenler ve çok daha fazlası yazımızda.

Kredi Kartı Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartları günümüzde sürekli kullanılan araçlardan biridir. Bankaların sunduğu bir imkan olan ancak ödemelerin gecikmesi durumunda da olumsuz sonuçlar doğurabilen kredi kartlarının ödemesi geciktiğinde bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Birçoklarının tercih ettiği kredi kartları artık kurtarıcı haline gelmiş bulunmaktadırlar. Bu kredi kartlarının kullanımı bildiğiniz üzere geri ödemek zorunda olduğunuz bir sistemdir. Peki kredi kartı borcu ödeme işlemini gerçekleştirmediğiniz zaman ne olur? Okumaya devam edin.

Kredi Kartının Asgari Borcunu Ödeme İşlemini Yapmazsak Ne Olur?

Kredi kartını hayatımızda ödeme işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılan bir araçtır. Fakat bu amaç dışında kullanıldı zaman borçlanma amacı olarak değişir. Yani yaptığınız harcamaların değerini mali olarak ödeyemediğiniz zaman kredi kartınızı borçlanma aracı amacıyla kullanmış olursunuz. Bu durumda kredi kartı borcunu bitirme yollarına başvurmalısınız.

Kredi Kartı Borcu 1 Gün Gecikirse Ne Olabilir?

Kredi kartı borcunun gecikmesi beraberinde faiz ödenmesi durumunu da beraberinde getirir. Bunun için son ödeme tarihi genellikle hesap kesim gününden sonraki 9 ile 10 gün sonrasında gelen gündür. Bu zaman zarfı içerisinde içerisinde dönem borcunuzu ödemeniz gerekir. Bu asgari ödeme borcunu geç öderseniz ya da ödemezseniz geç kaldığınız gün kadar akdi ve gecikme faiz ödersiniz.

Kredi Kartları Kanunu ve Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliğinde yer alan bilgilere göre bir yıl içerisinde asgari ödeme miktarı üç defa gecikirse kart nakit kullanıma kapatılır. Bu kapatılma işlemi gelecek yıla kadar olan süre için geçerlidir. Bu gecikmede ise herhangi bir yasal ya da idari bir takip söz konusu olmamaktadır.

Yapacağınız bu gecikmelerin günlük olması bile sizlerin kredi sicili adı verilen belgeye işleneceğini ve ayrıca kredi notuna da yansıyacağını da unutmayınız. Kredi notu ise bankadan talep ettiğiniz kredi kartı ya da kredi isteklerini gerçekleştirirken bankanın dikkat ettiği önemli hususlardandır.

Kredi Kartı Borcu Ödemesi Bir Dönem Gecikirse Ne Olur?

Asgari ödeme borcu olan borcunuzun miktarını bir ay olan yeni ekstre tarihine kadar ödemediğiniz zaman bazı olumsuz durumlar oluşabilir. Bununla birlikte ödemeniz gereken asgari miktarı daha az öderseniz yine bu olumsuz durumlarla karşılaşırsınız. Bu olumsuz durum ise otuz gün olan yani 1 dönemlik gecikmiş olarak görünür. Bu gecikme ise akdi borcunuza yansır.

Yukarıda da olduğu gibi bu gecikmede de herhangi bir yasal ya da idari takip bulunmamaktadır.

Aynı şekilde bu gecikmeden dolayı kredi sicilinizde bir dönem olarak gecikmiş gözükürsünüz ve bu durum da sizin kredi notunuza yansır. Kredi notunun olumsuz olması ise beraberinde ilerleyen süreçte kredi çekmek istediğinizde bankanızın size olan tutumunu etkilemektedir. Kredi kartı kullanırken ödeme sürelerini geciktirmeden düzenli kullanım yoluna gitmelisiniz. Böylece kredi kartı kullanmaya devam edebilir ve ihtiyacınız olduğunda bankadan olumlu geri dönüt alabilirsiniz.

 Kart Kullanıma Kapatılır Mı?

Olası borçlarınız olması durumunda kartınızı alışveriş için ya da nakit para çekimi için kullanamazsınız. Kartınızda limit bulunda bile kartınızdan alışveriş yapamazsınız. Yani kartınız kullanıma kapatılır. bu süreç zarfında bankanız sizleri arayıp yasal işlem başlatılacağına dair bilgiler verecektir. aynı şekilde yine bankanız sizleri ödemenizi yapmanız konusunda uyaracaktır ve bu konuda sizlere bilgi verecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.