Ana Sayfa Kartlar Kredi Kartınızın Arkasını İmzalamanız Gerekir mi?

Kredi Kartınızın Arkasını İmzalamanız Gerekir mi?

Kredi Kartınızın Arkasını İmzalamanız Gerekir mi?
Kredi Kartınızın Arkasını İmzalamanız Gerekir mi?

Kredi kartı kullanan pek çok insan tarafından bilinmeyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz şartlarında kalabalıklaşan nüfus ve artan dolandırıcılıklara karşı sizi güvence altına alan bir uygulamadır. Peki kredi kartınızın arkasını imzalamanız gerekir mi? İmzanız; haberim var, onayım var, yetki veriyorum gibi işlerin aslında resmi bir göstergesidir. Banka gibi kurumlar da işlerini şansa bırakmadıkları için, işlemlerinde yasal olarak sizden onay alırlar. Birebir kendinizin onay verdiğinin göstergesi olarak imzanızı isterler. Artan kredi kartı kullanımlarında da elbette sizden imza alacaklardır.

Kredi Kartının Arkasını İmzalamam Benim İçin Olumlu Bir Durum mudur?

Evet, olumlu bir durumdur. Bu işlem aslında sizi dolandırıcılara karşı korur. Mesela, bir gün adınıza bir kredi kartı olduğu öğrendiniz. Daha da kötüsü kredi kartının limiti dolana kadar harcama yapılmış. Tepkiniz ne olurdu az çok tahmin yürütülebilir. Bu durumda hemen bankayla iletişime geçip sizin böyle bir kredi kartınızın olmadığını dile getirirsiniz. Peki banka size inanır mı? Sözel ifadelerinize göre hareket edilmez ve imza karşılaştırmanız yapılır. Size ait olmayan bir imza ile kredi kartı varsa bile bu size mal edilmez ve gerekli düzenlemeler yapılır. Böylece belki de binlerce liralık borçtan kurtulmuş olursunuz.

İmza Uygulaması Olmasa Ne Olur?

Eğer bu uygulama olmasaydı dolandırıcılara karşı açık hedef haline gelirdiniz. Binlerce insanın adına haberi olmadan kredi kartı çıkartılabilirdi. Bu gibi durumda hem bankaların prestiji düşer hem de müşterilere karşı güvenleri kaybedilir. Bu sebepten dolayı bankalar kendilerini ve müşterilerini korumayı tercih ederler. Bankalar müşterilerinin güvenliğini sağlamak amacıyla birçok yönteme başvururlar. Güvenlik önlemlerinden bir diğeri de banka kartı veya kredi kartının arkasında bulunan CVV numaralarıdır. Bunlar kart sahipleri tarafından gizli tutulmalıdır.

CVV Nedir?

Modern çağa ayak uyduran insanlar artık alışverişlerini evde otururken yapmayı tercih etmektedirler. Dışarıda yorulmak yerine evde rahatlıkla alışveriş yaparlar. Uzaktan alışveriş yapmak için de elbette bir karta sahip olmak gerekir. Bu banka veya kredi kartı olabilir. CVV banka veya kredi kartının arkasında bulunan 3 haneli sayıdır. Kredi kartının arkasının imzalanması gibi dolandırıcılara karşı bariyer görevi üstlenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz