Ana Sayfa İcra-İflas-Takip Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Sürede İcraya Düşer

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Sürede İcraya Düşer

 

Bankalar tarafından verilen kredi kartları, mağazalarda mal veya hizmet alımı sırasında kullanılabileceği gibi kart sahiplerinin acil nakit ihtiyaçlarında nakit avans gibi de kullanılabilirler. Nitekim kredi kartı sahipleri, kredi kartı limitleri uyarınca istediklerini yapmakta serbesttirler. Ancak kart sahipleri kullandıkları kredi kartlarının aylık taksit borcunu düzenli ödemekle yükümlü olurlar. Bankalar, her ay hesap kesim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde kredi kartı taksitinin ödenmesi gereklidir.

Kredi kartı borcunun vadesinde ödenmemesi halinde ilk olarak borcunuza temerrüt faizi işlemeye başlayacaktır. Bankadan bankaya değişmekle beraber son ödeme tarihinden itibaren 15 gün içerisinde borcun ödenmemesi halinde borcunu ödemediğiniz kredi kartı kullanıma kapatılacaktır. Bu açıdan kredi kartının son ödeme tarihine kadar borç miktarının asgari kısmını yatırmanız önemlidir.

Kredi Kartının Ödenmemesi Halinde 90 Günlük Süre

Kredi kartı borcunun iki ay üst üste ödenmemesi halinde bankalar, kredi kartı sahiplerine tüm borcu 30 gün içerisinde ödenmesi için ihtarname gönderir. Kredi kartı borçlusu ihtarnameyi aldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde kredi kartı borcunun tamamını ödememesi halinde banka yasal işlem başlatılması için kredi borcunu hukuk departmanına yönlendirir.

Banka avukatları, kredi kartı borcunu ödemeyen borçluyu arayarak icra takibi başlatılacağından bahisle borcunu ödemesi adına son ihtarda bulunur. Kural olmamakla beraber avukatlar genellikle 10 gün içerisinde borcun ödenmesini aksi halde icra takibi başlatacaklarını bildirirler. Kredi kartı borcunun bu mühlet içerisinde de ödenmemesiyle beraber kredi kartı borçlusuna karşı icra takibi başlatılır

Bankalar, kredi kartı alacaklarını tahsil edebilmek amacıyla icra takibi başlatarak kredi kartı sahiplerinin menkul ve gayrimenkul mallarınızı haczettirebilirler. Nitekim kart sahibinin üçüncü kişilerde hak ve alacağının bulunması yahut sigortalı olarak bir işveren yanında çalışması halinde de maaşına, alacağına banka tarafından haciz konulabilir. Bu açıdan icra takibiyle karşı karşıya kalmamak adına banka avukatıyla kredi borcunu ödemek üzere anlaşma yapabilir ve daha uygun ücretlerden kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartının Kullanıma Kapatılması

Kredi kartı borcunun aynı hesap yılı içerisinde en fazla üç defa asgari kısmının ödenmemesi yahut aynı hesap dönemi içerisinde iki defa üst üste asgari kısmının ödenmemesi halinde kredi kartları kullanıma kapatılır. Kredi kartı kullanıma kapatılan kredi kart sahibine icra takibi başlatılabileceği gibi bu kişinin bankalar nezdinde tutulan kredi notu da düşecektir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz