Ana Sayfa Kredi Notu Kredi Notu Ne Zaman Düzelir?

Kredi Notu Ne Zaman Düzelir?

Bankalardan alınan kredi ve kredi kartlarının ödemelerinde düzenli davranılmadığı durumlarda kredi notumuzda değişmeler yaşanmaktadır. Kredi notu 1 ile 1900 arasında değerlendiren bir sistemdir. 1 en riskli not iken 1900’ e yaklaştıkça güvenilirlik düzeyi artmaktadır. Bu yazımızda ise 1’e yakın olan yani düşük olan kredi notumuzu yükseltmeye çalıştığımız taktirde ne kadar bir süre içinde ortalama bir puan aralığına getirebileceğimize değineceğiz.

Kredi Notunuz Hangi Aralıkta?

Kredi notu kişilerin bankalar ile ilişkilerini düzenleyen ve etkileyen önemli bir faktördür. Bankalar kredi verme kararında Kredi Kayıt Bürosu’ndan elde ettikleri bilgileri kullanırlar. Kredi notunuz gerçekleştirdiğiniz düzenli ve tutarlı ödemeler doğrultusunda yükseliş gösterebilir. Bankalar kredi notunu gruplara ayırmışlardır. Kredi notunuz 1500 ve üzerinde olduğu durumlarda kredi kartı ve kredi alma isteğinizin gerçekleşme olasılığı yükselecektir. Ödemelerinizin düzenli olması, idari ve kanuni takibe uğramamış olmanız puanlamanızda etkilidir.

En Riskli 1-699

Orta 700-1099

Riskli 1100-1499

Az Riskli 1500-1699

İyi 1500-1699

İyi 1700-1900

İdari ya da Kanuni Takibiniz Var mı?

Bankalar kredi verme kararı aşamasında müşterilerinin idari yada kanuni takibi olup olmadığını da dikkate alarak işlem gerçekleştirirler. Daha önceki işlemlerinde alınan kredilerin ödemelerindeki tutumlarına, ödenmiş mi, ödenmeyen kredi var mı, müşteri bu konuda uyarı almış mı, almamış mı kontrol edilir. Bu gibi olumsuz durumlar bankanın müşteriye olan güvenini sarsmakla birlikte kredi sürecini olumsuz etkilemektedir. 

Kredi Notunuzu En Kısa Sürede Yükseltmeniz İçin Neler Yapabilirsiniz?

Müşterinin kredi notu çeşitli nedenlerle düşebilir. Kredi notları KBB tarafından tutulur ve bankalarının bilgisine sunulur. Banka ilişkilerinde olumsuz davranışlarında bulunan, ödemelerini geciktiren ve belki de bunu alışkanlık haline getirmiş olan müşterilerin kredi notlarında düşüşler yaşanır ve bu durumda olan müşteriler ile yeni bir anlaşma yapmak zor hale gelir. Müşterinin kredi. Bu aşamada müşteri kredi notunun yükselmesi için bütün borçlarını ödemesi gerekir. Maalesef bununla da bitmez ve kredi notunu yükseltmek için çaba göstermesi gerekir. Kullandığı kredi kartını kullanmamak veya borçlarını zamanında ödemek veya mevduat hesabı açıp para yatırmak olumlu bir imaj bırakacaktır. Normal durumlarda kredi notlarının yükselmesi 1-6 ay sürerken, kara listeye düşmüş bir müşteri için 2 yıla kadar uzayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz