Ana Sayfa Krediler Turizmcilere Kredi Desteği

Turizmcilere Kredi Desteği

Turizmcilere Kredi Desteği

Ülkemizde gelişmiş ve durmadan gelişmekte olan turizm sektörü gideri yüksek olan mesleklerin başında geliyor. Bu sebepten dolayı turizmcilerin destek talebini çevirmeyen Türkiye Bankalar Birliği açıklamalarda bulundu. İşte detaylar… 

Türkiye Bankalar Birliği ‘Turizm Destek Paketi’nin hayata geçirileceğinin açıklamasını yaptı. Açıklanan pakete göre Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Bankalar Fonu kefaleti ile bankalar tarafından 10 milyar Türk Lirası kredi sağlanacağı belirtildi. Kredilerin 1 Kasın 2021 tarihini aşmaması şartı ile en az 12 ay ödemesiz süreç olmakla birlikte 48 ay vadeli olacağı da açıklamalar arasında yer alıyor. 

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Kovid-19 global salgının etkilerini azaltmasına katkıda bulunmak amacıyla Turizm Destek Paketini uygulamaya geçirmeye başlanacağının haberini verdi. Türkiye Bankalar Birliği’nden gelen açıklamaya göre Kovid-19 salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasitelerinin mevcut değerinin korunması ve arttırılması destek olmak amacıyla kapsamında bazı uygulamalar yapılacağı duyuruldu.

Turizm sektöründeki işletmelerin yanında bu işletmelerin tedariklerini sağlayan maaş ve kira giderleriyle beraber sözleşme ya da faturaya bağlı sabit olan giderlerin, nakit para ihtiyaçlarıyla beraber kurumsal kredi kartı harcamalarını karşılamaları için Turizm Destek Paketleri Uygulamasına başlanacağı haberini vererek turizm sektöründeki  tüm çalışanların yüzünü güldürdü. 

12 Ay Ödemesiz Dönem 

Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından olmak üzere 10 milyar Türk Lirası kredi sağlanacağı bildirilmişti. Krediler 1 Kasım 2021 tarihini aşmamak şartı ile en az 12 ay geri ödemesiz olmakla beraber 48 ay vadeli olacağı da açıklanmıştı.

Faiz oranı ise sabit faizi olan krediler için en az yüzde 14,5 değişken faizli kredisi olan krediler için ise TLREF yani Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı 200 baz alınarak belirlendi. Yararlanan kişi başına kefalet üst limiti 32 milyon Türk Lirası ve yine yaralanan kişi başına kredi üst limiti 40 milyon Türk Lirası olacak. Kredi ve kefalet üst limitleri ciro aralıklarına göre belirlenecek.

Uygulama esasları ile ilgili detaylı bilgi Kredi Bankalar Fonu’nun internet sitesinde yer almaktadır. Konu hakkında detaylara ulaşmak isteyenler ilgili sayfaya göz atabilir.

Hangi Bankalar Turizm Destek Paketini Kullandıracak?

Turizmciler için Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından açıklanmış olan ‘ Turizm Destek Paketi’ni hangi bankların kullandıracak olması da bir hayli merak uyandıran bir soru. Sorularınızın cevabı için okumaya devam edin…

Turizm Destek Paketini kullandıracak olan banklar;

 • Akbank,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • Denizbank Garanti BBVA,
 • Halkbank,
 • İş Bankası,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • QNB Finansbank TEB,
 • Türkiye Katılım Finans Bankası,
 • VakıfBank, Vakıf Katılım Bankası,
 • Yapı Kredi,
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Ziraat Bankası olarak sıralanmış bulunmaktadır.

Eğer Turizm Destek Paketi’nden yararlanmak istiyor iseniz yukarıda sıralanmış olan bankalara müracaat etmeniz yeterli olacaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz