Ana Sayfa Kredi Notu Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır?

Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır?

 Kredi kartı almak veya kredi çekmek isteyenlerin en çok karşı karşıya kaldıkları engel kara listede olmalıdır. Peki nedir bu kara liste? Ve kara listeden çıkmak ne kadar zaman alır? İşte yazımızda bu soruları cevaplandıracağız.

Kara Liste Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu, bireylerin bankalarla olan ilişkilerini incelemeye alır ve bunun sonucunda bir kredi sicili oluşturur. Bankalarla olan ilişkimiz derken, çekilen kredi büyüklüğü, borçların zamanında ve düzenli olarak ödenmesi, kredi kartı kullanımı gibi faktörlerden söz edebiliriz. Tüm bunlar olumsuz durumda ise yani çekile kredi bireyin gelirinden fazla ise, sahip olunan borçlar zamanında ve düzenli ödenmiyorsa kredi notunuzda düşme gözükeceğinden bu durumda kara listeye girme riskiniz artıyor. 

Kredi kartı borçları ve çekilen kredinin ödemeleri gününde ve düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu ödemeleri yapmamak kredi notunuzu düşürür. 90 gün içinde ödeme yapılmadığında hakkınızda yasal takip gerçekleştirilmeye başlanır.  90 günün sonunda ödeme yapmış olmanız bile sizi kurtaramaz, ödemelerde gerçekleşen aksaklık sebebiyle kredi notunuz için eksi bir puan almış olursunuz. 

Eğer bu süreç böyle gerçekleşirse, yani bankanız ödemelerinizin gerçekleşmemesi sonucunda hakkınızda yasal takip başlatırsa artık bankanız karşısında güvenilirliğinizi kaybedeceğiniz için bankanız artık size kredi vermeye yanaşmayacaktır. 

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkabilmek için yapmanız gereken ilk şey tabi ki bütün borçlarınızı ödemektir. Borcunuzu ödediğinizde ve “borcu yoktur” kağıdını aldıktan bir süre sonra kara listeden çıkabilirsiniz.

Fakat burada unutulmaması gerekilen bir nokta var. Borcunuzu ödemiş ve kara listeden çıkmış olsanız da bankalar 5 sene sonra bile geçmişinizi görebilir ve bu sebeple size önyargıyla yaklaşabilir. Bu durum başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi veya Kredi Kartı Nasıl Alınır? 

Bu durumda bankanız size güvenmek isteyebilir. Bu yüzden maaşınızı aldığınız bir banka varsa o bankayı tercih etmelisiniz. Çünkü bankanız düzenli bir gelirinizin olduğunu görmek isteyecektir.

Kredi kartı veya kredi talep etmeden önce, belirlediğiniz banka ile ilişkilerinizi güçlendirmek adına bir mevduat hesabı açabilir veya otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz