Karşılıksız Çek Nedir?

Karşılıksız Çek Nedir?
2 Ağustos 2022 17:11 | Son Güncellenme: 29 Eylül 2022 20:30
1
A+
A-

En temel tanımlamasıyla karşılıksız çek banka hesabındaki karşılığı bulundurulmadan düzenlenmiş çeki ifade etmektedir. Karşılıksız çek düzenlemesi yapanlar birçok ülkede idari yaptırıma tabi tutulurlar.

Hukuki olarak bakıldığında, 5941 Sayılı Çek Kanununa göre, çek ticari bir ilişki nedeniyle ticareti yapanlar arasında borcu ödemek için bir araçtır. Çek aynı zamanda bu ticari ilişkinin kanıtı ve borcun ispatıdır. Borç çek olarak ödenmediğinde Çek Kanunu doğrultusunda belirlenmiş olan hukuki yaptırım yürürlüğe girer ve buna göre ceza belirlenir.

Karşılıksız Çek Hakkında

Karışıksız çek konusunda birçok ülkenin ceza olarak farklı yaptırımları vardır. Kimi ülkelerde bu hapis cezasına kadar uzanmaktadır. Ülkemizde ise genellikle ciddi para cezaları bulunmaktadır.  Karşılıksız çek ile ilgili cezalar ise Çek Kanunu tarafından belirlenmektedir. Kanun kapsamında yer alan cezalar ve benzeri durumlar hakkında merak edilenleri yazımızda derledik.

Çek Kanunu

Çek kanunu çek işlemlerini düzenli, korunabilir ve sistematik olarak kontrol edilebilir olması amacıyla oluşturulmuştur. Bu bağlamda Çek Kanunu’nun 5. Maddesine göre, eğer ki çekin karşılıksız olduğu belirlenirse, altı ay içinde Cumhuriyet savcısı tarafından çekle ilgili çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilir.

Ülkemizde ileri vadeli çek uygulaması sebebiyle çek aslında fiili bir ödeme aracı olmaktan çıkmıştır. Daha çok “bono” olarak kullanılan bir evrak gibidir. Birçok Avrupa Birliği ülkesinde ve Türkiye’de eğer çekin karşılığı hesapta bulundurulmuyorsa çeşitli yaptırımlar uygulanır. Karşılıksız çek suçu ciddi bir şeydir ve cezaları hafife alınmamalıdır. Eğer karşılıksız çekle karşı karşıya kalmış ve durumdan mağdur olmuş biriyseniz, karşılıksız çek şikayet süresi aşıma uğramadan şikayette bulunmalı ve hukuki haklarınızdan muhakkak yararlanmalısınız. 

Karşılıksız Çek Nasıl Karşılıksız Olur?

Çek nedir sorusuna daha önce cevap vermiştik. Peki karşılıksız çek ne demek? Karşılıksız çek çekin üzerinde yazan paranın banka hesabında bulunmamasıdır. Bu durumda belirlenen rakam tahsis edilemediği için çek karşılıksız olarak nitelendirilir.  Çeki düzenleyen kişi hesabında çek tutarı kadar para bulundurmadığından kişi banka tarafından ödemesini alamayacaktır. Bu durumda çekin üzerine karşılıksız ibaresi basılır. Karşılıksız damgası basıldıktan sonra çek kişiye iade edilir. Karşılıksız çek cezası ise duruma ve mağduriyete bağlı olarak değişmektedir. Eğer böyle bir durumla karşılaştıysanız ve ödemenizi alamadıysanız, zaman kaybetmeden hukuki haklarınızı öğrenmelisiniz.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.