İlk Bitcoin Alışverişi ve Hikayesi

İlk Bitcoin Alışverişi ve Hikayesi
19 Eylül 2020 11:52
1
A+
A-

Bitcoin, sembolü: ฿ ve kısaltması BTC olan; dünya üzerinde herhangi bir merkez bankası ya da resmi bir kuruluşla vs. ilgisi bulunmayan elektronik bir para birimidir. Bitcoin, virgülden sonra yüz milyonuncu basamağına kadar birimlerine ayrılabilmektedir. Derin Ağ’da(Deep Web) en fazla kullanılan para birimi Bitcoin’dir.

Bitcoin adlı sanal para biriminin yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto, tarihteki ilk Bitcoin sürümünü oluşturmuştur. İlk Bitcoin transferini gerçekleştirmek için sistemin hazır olduğuna emin olmuştur. 11 Ocak 2009 tarihinde tarihteki ilk Bitcoin transferi Satoshi’nin, bilgisayar programcısı olan Hal Finney’e 10 BTC transferiyle gerçekleşmiştir.

Tarihteki İlk Bitcoin Transferi

Yapılmış olan ilk Bitcoin tranferinin mimarlarından olan Hal Finney, kendisine Bitcoin gönderilmesi sonucunda yeni bir devrin başlamasına öncü oldu. Yani Hal Finney bilgisayar programcılığının yanı sıra bir o kadar da Bitcoin satın alan ilk kişi olarak adını tarihe yazdırmış oldu.

Hal Finney Ağustos 2014 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Bitcoin’in günümüzde ne noktalara ulaştığını biliyor olsa, Hal Finney’in ne kadar fazla mutlu olacağına dair bir şüphe yoktur. Günümüzde, şu anda kaç Bitcoin sahibi olduğuna ya da Bitcoin’le birlikte sahip olduğu toplam servet hakkında bir bilgiye ulaşılamamaktadır. Elimizde bulunan tek bilgi Hal Finney’in servetini çocuklarına miras olarak bıraktığıdır.

Bitcoin ile Alakalı Atılan İlk Tweet

Hal Finney, ilk Bitcoin transferini gerçekleştiren kişilerden biri olmasının yanı sıra, günümüzde oldukça fazla kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu Twitter’da Bitcoin ile ilgili ilk tweeti paylaşan kişi olarak da tarihe adını yazdırmayı başarmıştır. Tweet @halfin hesabından atılmıştır. Tweette “Running bitcoin” yazmaktadır. 11Ocak 2009 tarihinde öğleden sonra 5.33’te gönderilmiştir.

Satoshi Nakamoto’nun, Hal Finney olduğuna dair birçok öngörü, söylenti dolaşmaktadır. Hal Finney henüz hayata gözlerini yummamışken, onun Satoshi Nakamoto olduğunu düşünen birçok insan bulunmaktadır ve gerçekten o olabilecek en güçlü aday da Hal Finney’dir. Bu iddiaları ısrarla her seferinde reddetse de, Hal Finney’in Bitcoin tarihinde yapılan ilk transferde yer alması ve Bitcoin’in henüz adı bile duyulmamışken kriptografi uzmanlığını yapmış olması bu iddiaların doğruluğunu (neredeyse kesin) delalet emektedir. Günümüzde de insanlar hala bu iddiaya inanmaktadır.

Hal Finney’in BitcoinTalk Adlı Forumda Yaptığı Açıklamalar

Hal Finney, BitcoinTalk adlı forumda 2013 yılında yaptığı açıklamaların birinde ilk Bitcoin transferinin karanlık tarafından bahsetmiştir.

“Satoshi Nakamoto, yazılımının ilk sürümünün yayınlandığını bildirdiğinde yazılımı hemen kurdum ve sanırım onun dışında Bitcoin’i çalıştıran ilk insan da bendim. Satoshi Nakamoto transfer testini yapmak için bana 10 BTC gönderdiğinde, ilk Bitcoin transferinde alıcı taraf ben oldum. Sonralarda Satoshi Nakamoto ile e-posta aracılığıyla görüşmeler yaptım, bunlar daha çok yazılım hataları hakkındaydı. Ben yazılımdaki hataları ona bildiriyordum. O da yazılımdaki bu hataları düzeltiyordu.”

“Günümüzde, Satoshi Nakamoto’nun asıl kimliği bir gizem haline geldi. Ben onunla konuştuğum zamanlarda onu Japon kökenli, içten ve çok akıllı bir genç adam olarak görüyordum, sanıyordum. Hayat boyu birçok zeki insanla tanışma ve onları tanıma şansım oldu. Bu nedenle bu işaretleri artık tanıyabiliyorum.”

Satoshi Nakamoto ve Hal Finney’in gerçekleştirmiş olduğu Bitcoin transferinin üzerinden ve Hal Finney’in Bitcoinle alakalı ilk tweeti atmasının üzerinden 11 yıl geçmiştir. Bugün, dünyada Bitcoin ve onun dışındaki kripto para birimlerine karşı insanların bakışı çok değişmiş bulunmaktadır. Sosyal medya platformu Twitter’a Bitcoin’in emojisinin getirilmiş olması da tabii ki bakış açısının değişmiş olmasının en önemli göstergelerinden birisidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.