Ana Sayfa İcra-İflas-Takip Haciz Koyulan Konut Geri Alınabilir Mi?

Haciz Koyulan Konut Geri Alınabilir Mi?

Konut kredilerinde bankalar evin değerinin %75’ini kişiye kredi olarak vermektedir. Kişinin kredi çekebilmesi için satın alınacak olan evin %25’ini peşinat olarak ödemek zorundadır. Kredi notu ve gelir bilgisi incelendikten sonra uygun bulunması durumunda kişi kredi ile ev sahibi olabilir. Konut kredisi ile ev satın alındığında ev ipotekli hale gelmektedir. Yani borcun ödenmemesi durumunda banka eve haciz koyup bunu satılığa çıkarabilir. Bankaların haciz yolu ile elde ettikleri gayrimenkullerin başında konutlar gelmektedir.

İcra takibi başladığında bankalar borcu avukatlarına devreder. Borç ile ilgili kişiyle avukatlar görüşmektedir. Kredinin ödenmemesi durumunda kişi hapis cezası ile karşılaşmasa da evine ipotek koyulur ve İcra Dairesi aracılığı ile ev satılığa çıkarılır. Bu durumla karşılaşan birçok kişi bulunmaktadır.

Borcun Yapılandırılması

Yasal takip süreci başladıktan sonra banka belirli bir süre sonra kişiden alacağını tahsil edemez ise evi satılığa çıkarır. Kişilerin borçları yapılandırma hakkı bulunmaktadır. Örneğin, kişinin aylık ödemesi 3000 TL ise ve kişi bu borcu ödeyemez hale gelmesi durumunda aylık ödeme tutarı azaltılır ve vade süresi uzar. Vade süresi uzadığı için faiz oranı artar ve bu durum toplam borcun artmasına sebebiyet verir.

İhale Süreci

Kredi ödenmediğinde evin yasal sahibi banka olmaktadır. Banka bu evi İcra Dairesi aracılığı ile satılığa çıkarmaktadır. İhaleye yasal olarak sorunu olmayan herkes katılabilir. İhaleye çıkartılan evin nakit para olarak alınması zorunluluğu bulunmaktadır. İcra Dairesinde satılan evlerin masrafları borçlu kişiden tahsil edilmektedir.

Kişinin borcunun 100.000 TL olduğunu varsayalım. Evin 120.000 TL’den ihale ile satıldığını düşünürsek masraflar çıktıktan sonra kalan tutar kişiye iade edilmektedir. Evin satılması durumunda kişinin bankaya borcu kalmasa da krediye ödediği faizler geri verilmemektedir. Bu sebeple konut kredisi çekmek oldukça risklidir.

Kişi İhaleden Evi Satın Alabilir Mi?

İhaleye çıkan evin yasal sahibi ihaleye girebileceği gibi diğer kişilerde ihaleye katılabilir. Etik olarak ihaleye çıkan konutun yasal sahibi ihaleye katıldığında diğerleri ihaleden çekilmektedir. Bu durum yazılı bir kanun değildir ve herkesin ihaleye katılma hakkı bulunmaktadır. İhale bedelinin yatırılması durumunda kişi ihaleye çıkarılan evini satın alabilir. Ev satın alındığında kişinin bankaya borcu biterse evin tapusunu üzerine alarak evin yasal sahibi olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz