Ana Sayfa Banka Dışı Finans Altın Piyasası Nasıl İşler?

Altın Piyasası Nasıl İşler?

Altın Piyasası Nasıl İşler?
Altın Piyasası Nasıl İşler?

Altın, yatırım düşüncesinde olan kişilerin en fazla araştırdığı konulardan biri halindedir. Altın piyasası nasıl işler, altın piyasası kaçta açılır, kaçta kapanır gibi farklı soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Altın yatırımı yapmadan önce ve yaptıktan sonra bazı durumlara dikkat etmeniz doğru olacaktır. Elbette her yatırım aracında olduğu gibi yatırımda belirli bir zamanın geçmesi, özellikle yatırımdan alınan verimi arttırdığı için bir hayli önemlidir. Bu bağlamda yatırım yaptığınız piyasayı iyi tanımanız ve buna uygun hamleler yapmanız büyük önem taşır.

Altın Piyasası İşleyişi

Altın günün belirli zamanlarında düşüş veya yükseliş gösterebilir. Altın yatırımından karlı çıkmak için bu süreci iyi takip etmelisiniz. Türkiye’de bu piyasa sabah 9.30’ta faaliyetlerine başlarken, 17:15’te kapanır. Altına yatırım yapmak isterseniz bu zaman aralığını titizlikle takip etmeli, altının alış satış sürecine periyodik olarak göz atmalısınız. Altınlarınızı nakit yapmak isterseniz gün içindeki yükseliş trendlerini takip etmek doğru olacaktır.

Altın piyasası işleyişi bu şekilde olurken, kapanış saati dışında da alım satım işlemlerini gerçekleştirmenin mümkün olduğunu belirtmek gerekir. Ancak piyasa saatlerinden çok daha farklı ücretlere sahip durumdadır. Bankadan altın alım satım işlemleri sırasında farklı fiyatlar karşınıza çıkar. Bunun sebebi ise bankaların bir nevi kendilerini güvence altına almak istemesidir. Yani normal alım satım saatleri dışında bankadan altın aldığınız takdirde bankaların belirlemiş olduğu komisyonlar üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Bankada Altın Hesabı Açmak

Yatırımlarını altın hesabı açarak değerlendirmek isteyen kişiler için altın hesabı açma soruları gündeme geliyor. Altın hesabı açmak isteyen kişilerin karşısına iki farklı yöntem çıkıyor. Bunun için ilk olarak bankada altın hesabı açma seçeneği karşılarına çıkarken, diğer yöntem ise fiziksel olarak altın yatırımı yapmaktan geçiyor. Bankada altın hesabı açmak isteyen kişiler ilk olarak banka seçimi yaptıktan sonra o bankanın müşterisi olarak daha kolay şekilde altın hesabı açma/yönetme işlemlerini yapabilir.

Bankanın müşterisi konumunda olmayan kişiler ise bankaya giderek bankanın müşterisi olmak için gerekli talimatları yapmalıdır. Bu adımdan sonra bankanın sunduğu komisyon oranlarını ciddiye alarak altın yatırımı yapabilir, dilediğiniz zaman altın alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca internete bağlı cihazlar üzerinden altın hesabını kontrol etmek, altın alım satım işlemlerini takip etmek çok daha kolay olacaktır.

Ayrıca sahip olduğunuz altın, yüzük, bilezik gibi farklı ürünler içinde banka hesabı açabilirsiniz. Bu ürünler banka bilirkişileri tarafından kontrol edildikten sonra hesap açma işlemleri başlamaktadır. Altın piyasası düzenli olarak takip edilerek, altın yatırımı karlı hale çekilebilir. Altında düşüş olduğunu gördüğünüz vakit satış emri vererek olası zarardan kurtulabilirsiniz. Banka komisyon oranları bankadan bankaya değişkenlik gösterirken, sizler için en uygun bankayı kısa bir araştırma sonrasında bulabilirsiniz. Altın piyasasının işleyişi bu şekilde olup, altın yatırımınızı fiziki veya vadeli hesap açarak başlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz