Ana Sayfa Banka Dışı Finans Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Para biriktirmek zor kazanılan bir alışkanlıktır. Birçok kişi düşük tutarlarda ki paraları önemsemez ve bunları biriktirmeye tenezzül etmez. En büyük birikim ise küçük tutarlarla olmaktadır. Bu yazımızda birikim yapmanın etkili yöntemlerini sizlere aktaracağız.

Bütçe Teknikleri

Birçok farklı bütçe teknikleri bulunmaktadır. Sıfırı esas alan bütçe tekniği ise en popüler olan tekniklerin başında gelmektedir. Bu tekniğe göre önce gelirlerinizi ve giderlerinizi listeleyin. Daha sonrasında da gelirden gideri çıkarın ve geriye kalan parayı hesaplayın. Eğer geriye bir para kalmış ise bu parayı direkt olarak birikim yapabilirsiniz.

Faturalar

Birikim yapmanın en önemli yöntemlerinden bir diğeri faturaları sürekli kontrol etmektedir. Bugün elektrik, doğalgaz, su, İnternet ve telefon giderleri neredeyse asgari ücretin yarısını oluşturmaktadır. Bu sebeple faturaları kontrol edip giderlerinizi azaltmanın yöntemlerini bulabilirsiniz. “Doğal gazı veya elektriği tasarruflu kullanmak” şeklinde arama yaptığınızda birçok tasarruf yöntemi listelenecektir. Bu yöntemleri uygulayarak faturada tasarruf edebilirsiniz.

Faturaları nakit para yerine banka üzerinden ödemekte çok önemlidir. Bu şekilde her ay düzenli olarak fatura kontrolü yapabilir, aşırı derecede fazla bir tutarın tespit edilmesi durumunda faturaya itiraz edebilirsiniz.

Yatırım

Eğer para biriktirme imkanınız varsa bu parayı kesinlikle Türk Lirasında tutmayın. Ülkemizde enflasyon oranı %25 olarak açıklansa da aslında bunun çok daha üzerindedir. Enflasyon oranı, paranızın her sene en az %25 değer kaybetmesi anlamına gelir. Altın, kripto para, döviz, bireysel emeklilik, hisse senedi ve daha birçok farklı yatırım yöntemi vardır. Bu yöntemleri iyi araştırarak birikimlerinizi buraya aktarabilirsiniz.

Örneğin, altın hesabında 20 TL gibi bir parayı bile değerlendirebilirsiniz. Bu tarz ufak tutarları harcamaktansa altın gibi yatırımlarda değerlendirmek çok daha mantıklı bir karar olacaktır.

Ek Gelir Oluşturma

Pasif gelir veya ek gelirler çok önemlidir. Eğer dükkan kirası, İnternet sitesi veya işinizle alakalı ek gelirlere sahipseniz bu parayı da direkt vadesiz veya vadeli hesaplarda değerlendirebilirsiniz. Bu gelirleri yıllarca biriktirmeniz durumunda ve doğru yatırımlarla yaşlılık döneminde rahat edebilir veya çocuklarınızın geleceğini garanti altına alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz