Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler
20 Mart 2023 01:57 | Son Güncellenme: 20 Mart 2023 14:25
0
A+
A-

Banka hesabı açmak için gerekenler birkaç basit adımda tamamlanabilen ihtiyaçlardır. Banka hesabı ile paralarınızı bankada tutabilir ve güvenli bir şekilde birikim yapabilirsiniz. İnsanlık tarihinin uzunluğu düşünüldüğünde banka kartları aslında çok kısa bir zamandır hayatımızda. Fakat sağladığı pratiklik, hız ve kolaylıkla insanlığı çoktan etkisi altına aldı.

Günümüzde genç yaşlı birçok vatandaşın banka hesabı bulunuyor. Peki banka hesabı açmak için gerekenler nedir? Banka hesabı açmak ücretli mi? Banka hesabı almak için yaş sınırı kaçtan başlar? Bu gibi sık sorulan soruların cevaplarını yazımızda derledik. Banka hesabı açmanın en pratik yolunu sizin için hazırladık.

Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İlk olarak günümüzde banka hesabı açmanın oldukça basit olduğunu söylemek mümkündür. Hemen hemen tüm bankalarda izlenen prosedür ve adımlar aynıdır. İlk olarak banka hesabı açmak isteyen kişinin bizzat kendisi ilgili bankaya gitmelidir. Banka hesabı açmak isteyen kişi en az 18 yaşında olmalıdır. Hesap açmak isteyen kişi yanına T.C kimlik kartını, ehliyetini ya da pasaportunu mutlaka almalıdır. Gerekli olan resmi evraklardan bir diğeri de kişinin adres ve iletişim bilgilerini tescilleyen bir belge olmalıdır. Bankanın kart için hazırlamış olduğu evraklara bu belgelerde eklenmektedir.

İlginizi Çekebilir! Kredi Kartınızın Arkasını İmzalamanız Gerekir Mi?

Banka Hesabı Açarken Hangi Adımlar İzlenir?

Tekrar belirtmeliyiz ki; banka hesabı açmak ücretsiz ve aslında oldukça kolaydır. Birçok bankanın gerekli bulduğu belgeler benzerdir. Banka hesabı açmak istediğiniz bankaların web sitelerinden bu belgelerin neler olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Ardından hesabınızı açmak istediğiniz bankanın bir şubesine giderek talebinizi ve belgelerinizi sunabilirsiniz. İşleminiz kısa sürede halledilecektir.

İlginizi Çekebilir! SPK Lisansı Nedir? Ne İşe Yarar?

Şirket İçin Banka Hesabı Açmak

Şirket için banka hesabı açmak, bireysel bir hesap açmaktan daha teferruatlıdır. Bu sebeple şirket için banka hesabı açılırken bankalar prosedürü daha sıkı tutarlar. Şirket hesabı açarken hangi bankanın tam olarak neleri talep ettiğini öğrenmek için bankaların web sitelerine bakmanız yeterli olacaktır.

Daha önceden de belirtmiş olduğumuz gibi şirket için banka hesabı açmak bireysel bir banka hesabı açmaktan çok daha zordur. Bankalar bireysel hesaplar için yalnızca kimlik belirten belgeleri ister. Fakat şirketleri için istenen belgeler çok daha fazladır.

Bu belgeler şöyle sıralanabilir:

  • Şirket yetkilisine ait kimlik belgesi,
  • Şirkete ait ticaret sicil belirten gazete kaydı,
  • Şirkete ait vergi levhası,
  • Şirketin faaliyet belgesi,
  • Şirketten açılışında gerçekleştirilmiş olduğu imza sirküleri,
  • Ticaret Odası kayıt belgeleri,
  • Nadir olarak istenilen şirkete ait noter imzalı ve ön sayfası kaşeli şirket karar defteri.

Tüm bu belgeler eksizsiz ve doğru şekilde sunulduğunda şirket için açılan banka hesabı da kolayca kullanıma açılacaktır. Belgeler tamamlandığı takdirde herhangi bir banka hesabı açmak zaman almayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.