FAST limiti ne kadar, kaç TL oldu? 2023 FAST işlem limiti!

FAST limiti ne kadar, kaç TL oldu? 2023 FAST işlem limiti!
19 Nisan 2023 01:47 | Son Güncellenme: 19 Nisan 2023 01:48
9
A+
A-

Mesai saatleri dışında, Hafta sonları ve resmi tatillerde başka banka hesaplarına para gönderme işlemi FAST uygulaması ile artık kolay olmakta ve bankamatik ten para yatırma dertlerine son vermiştir.  Farklı bankalar aracılığıyla para göndermek ve almak isteyen kişiler için saat sınırlamasını ortadan kaldırması nedeniyle büyük avantaj sağlayan FAST işlemi için limitler yeniden düzenlendi. Bu kapsamda FAST işlem limiti ile ilgili açıklama Merkez Bankası’ndan geldi. Peki, FAST limiti ne kadar, kaç TL?

2023 FAST işlem limiti ile ilgili Merkez Bankası’ndan son dakika açıklaması geldi. Merkez Bankasından tarafından yapılan yeni düzenleme ile beş bin tl olan limit 14 Şubat 2023 tarihi itibariyle güncellenen limit üzerinden işlemlerin gerçekleştirilebileceğini duyuran TCMB yeni limiti açıkladı. Peki, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi yani FAST için yeni limit ne kadar oldu?

Fast limiti ne kadar, kaç tl?

Kullanıcıların farklı bankalardaki hesapları arasında 7 gün 24 saat, hızlı ve kolay şekilde Para aktarımı gerçekleştirdiği Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) işlemlerinde limitler 20 bin liraya yükseltildi. Böylece 7 gün 24 saat boyunca 20 bin liraya kadar olan bakiyeler istenilen anda istenilen kişiye/kuruma EFT yapılabilecek.

Fast nedir?

Farklı banka aracılığı ile başka bir bankanın müşterisine para göndermek isteyen kişiler mesai saatleri dışında işlem yapamıyordu. Para transferinin yani EFT’nin gerçekleşmesi için bir sonraki işlem günü yani mesai saati bekleniyordu. Bu da hafta sonu bankalar arası para gönderen kişinin iki güne yakın beklemesi anlamına geliyordu. Bu sorunun ortadan kaldırılması için FAST devreye alındı. Artık FAST’ın işlem limitine kadar olan tutarı saat ya da gün fark etmeksizin farklı bankalar aracılığıyla da olsa ödemeler anında yapılabiliyor.

Fast hakkında ayrıntılı bilgi için;

Fast İşlem Ücreti Ne Kadar Banka Ne Kadar Para Keser?

Bankalardan anlık para gönderme maliyetlere bankadan bankaya da farklılık gösterse de anlaşmalı yada mmaş müşterisi olduğunuz bankadan genelde ücret kesintisi olmaz ancak maliet çıkaran bankalar en fazla 8,15 yani sekiz lira onbeş kuruş gibi tek fast’tan kesinti yapabilmektedir. İşin kolaylığı düşünüldüğünde masrafın göz ardı edilmesi gerekir.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.