Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?
20 Ocak 2021 20:22
2
A+
A-

Kredi notu, bankalardan kredi çekerken yetkililerin takip ettiği notlandırma sistemidir. Sağlıklı bir kredi notu ile yeniden kredi çekebilir ve bankalardan kredi alırken zorlanmazsınız. Kredi notunun olumsuz olması beraberinde konut ya da ihtiyaç kredisi gibi birçok krediyi çekmenizi engellemektedir. Peki kredi notu nasıl yükseltilir? Yüksek kredi notuna sahip olmak için ne yapmak gerekir? Kredi notu ile ilgili merak edilenler yazımızda.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı kullanımının yaygınlaştığı günümüzde hemen hemen herkes kredi kartı kullanmaktadır. Bu sebeple çoğu kişi kredi kartı kullanmanın kolaylıklarından da haberdarlardır. Fakat kredi kartı kullanmayan kişiler ve bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteyen insan sayısı da yadsınamaz. Kredi kartı kullanıcıları için kredi notunun önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki kredi notu artırma nedir?

Kredi notunun ne kadar önemli olduğu şu şekilde açıklanabilir. Bankalardan kredi ya da kredi kartı talep ettiğiniz zaman bankalar kredi notuna bakar. Eğer kredi notunuz düşükse banka talebinizi kabul etmez. Kredi notunuzun düşük olmasının dahi bazı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler kredi borçlarınızı zamanında ödememeniz ve vaatlerinize uymamanız ile doğrudan ilişkilidir.

Kredi notu yükseltme yollarını düzenli olarak uygulayarak kredi notunuzu yükseltebilir ve yeniden kredi çekmek için gerekli nitelikleri taşıyabilir konuma gelebilirsiniz.  

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notunu yükseltmek için ise düşünülenin aksine karışık bir plan değildir. Herkesin yapabileceği basit birkaç yöntemle kredi notunuzu kolaylıkla yükseltebilirsiniz. Fakat aşağıda belirtilen önerileri yapmanız halinde aniden bir kredi notu artışı olmayacaktır. Bu adımları devamlı olarak sürdürmeniz halinde bankanın sizinle ilgili bilgileri güncellediği zaman gerçekleşir. Bu sürede 30 ile 60 gün arasında gerçekleşir.

Belirtilen yöntemlerden sadece birini değil hepsini gerçekleştirmeniz halinde sürekli bir kredi notu artışına sahip olacaksınız. Bu sebeple bu maddeleri hayatınıza geçirmeniz halinde faydasını göreceksiniz. Sadece bir ya da birkaç öneriyi dikkate almanız halinde bu işlemler kredi notunuzun yükselmesi için yeterli bir etken olmayacaktır.

Kredi notu birçok faktör göz önünde bulundurularak hesaplanan bir işlemdir. Kredi notunuzu yükseltmek için ise aşağıda yer alan hususların her birini gerçekleştirmeli ve düzenli ödeme yapmayı unutmamalısınız. Son ödeme tarihini aşan kredi borçlarına faiz eklenerek toplam borç hesaplanır. Ödeme yaparken tamamını ödemeniz gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! Kredi Notu Nedir?

Kullanılmayan Hesaplar

Kredi notunuzu yükseltmeye kullanmadığınız hesapları kapatarak başlayabilirsiniz. Hatta bununla beraber banka hesabınızda bulunan vadeli hesaplarınızı ve bunun türevleri gibi hesapları kapatın. Bu şekilde kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz. Birden fazla hesaba sahip olduğunuzda kredi notu hesaplanırken hesaplarınızın her biri ayrı ayrı göz önünde bulundurulur. Kullanılmayan hesaplarınızı kapatarak ilk adımı atabilir ve aşağıda yer alan aşamaları takip edebilirsiniz.

Borçlar

Bankalara kredi çekme ya da kredi kartı talebinde bulunduğunuz zaman eski borçlarınıza bakmakla yetinmezler. Ödenmemiş olan adınıza kayıtlı faturaların da bu konuda önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple adınıza bulunan tüm borçları ödemelisiniz. Sadece üzerinize kayıtlı olan borçları değil isminizin geçtiği tüm borçları ödemelisiniz.

Birçokları borç ödeme hususunda kart borçlarını ödemelerinin yeterli olduğunu düşünür. Ancak durum bundan çok daha fazlasını kapsamaktadır. TC kimlik numaranız üzerinde kayıtlı olan tüm borçlar bir bankadan kredi alma şansınız üzerinde etkili olmaktadır.

Banka Görevleri

Bankanızla ne kadar işlem yaparsanız kredi notunuzun yükselmesi de bir o kadar yüksek ihtimaldir. Bankanız üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemlerin fazlalığı bankanıza kazandırdıklarınızın da fazla olmasını sağlar. Bu durum ise kredi notunuzun yükselmesi ve olumlu puan almanız için önem arz eden hususlar arasında yer alıyor. Buna nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bankanın işlevlerini daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Örnek olarak yatırmanız gereken faturaları elden ödemekten vazgeçin. Bankanıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Alışverişlerinizde nakit yerine kredi kartı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ya da likit fon satın alabilirsiniz.

Süreklilik

Bankaların hoşlanmadığı bir diğer şey ise sürekli olarak telefon numarası, adres ya da buna benzer şeylerin değişmesidir. Bu tarz müşteriler bankalar tarafından güvenilmez olarak nitelendirilir ve kredi verme sürecinde bankanın kendini koruma prensibi nedeni ile olumsuz etkilenebilirsiniz. Bu sebeple kredi notunuzu yükseltmek için sürekliliği elden bırakmayın. Süreklilik bankalar için önemli olan bir husustur. Ayrıca bununla beraber olarak sürekli banka değişikliği de yapmamalısınız.

Sürekli Talep

Bankalardan sürekli bir talep halinde olursanız bu onların hoşuna gitmeyecektir. Yani sürekli olarak bankalardan kredi talep etmeniz halinde bu sizlerin kredi notu için pek yararlı bir etki sağamayacaktır. Bankadan kredi talep etme yoğunluğunun fazla olması kredi notunun yanı sıra kredi veren banka görevlisinin size karşı tutumunu da olumsuz etkileyebilmektedir. Mümkün olduğu sürece nakit avans kullanmalısınız.Bu da sizler için kredi puanı olarak geri dönüş sağlayacaktır.

Yukarıda belirtilen maddeleri uyguladığınız zaman kredi notu artışını göreceksiniz. Fakat bu maddeleri düzenli olarak devam ettirmeniz gerektiğini unutmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.