Ana Sayfa İcra-İflas-Takip Evkur Borcunu Ödemezsem Ne Olur İcra gelir mi?

Evkur Borcunu Ödemezsem Ne Olur İcra gelir mi?

Evkur, kredi olmadan senetle ve kendi içerinde geliştirmiş olduğu finansman desteği ile ürün satışı yapılan mağazalar zincirdir. Bir çok tüketici kredi kartı kullanmamakta ve bundan dolayı mobilya elektronik ev eşyası gibi bir çok ürünü senetle satın alma yoluna gitmektedir.

Mağaza yapılan alışverişlerde ilgilinin mukim olma şartı ile genelde herkese senetle ürün satışı yapmaktadır. Ancak ürün alan kişiler ekonomik ve benzer nedenlerde borçlarını aksatmakta hatta ödeyemem gibi durumlara düşmektedir.

Borç Ödenmezse Ne Olur

Borç aylık taksitler şeklinde planlanır genelde bir taksit gecikme durumunda faiz yükünden başka bir sıkıntı çıkmaz aylık ve geciken takside esas olacak olan faiz cuzi bir miktar olduğu için çok sorun teşkil etmez. Yine iki taksit aksatılması durumunda ise, Evkur yetkilileri tarafından sürekli aranır ve ödeme hatırlatmasına maruz kalırsınız.

Evkur Kaç Taksit Ödenmezse İcra Gelir?

Ancak, üçüncü taksit son ödeme tarihinden bir gün dahi geçse ihtarname ile uyarı mektubu alırsınız ve akabinde kurum avukatları sizi tekrar arar mutlak ödeme talep ederler. Dolayıyla eğer üç taksit üst üste ödemediyseniz size doğru yaklaşmakta olan bir icra dosyası var demektir. özetle icra gelmeden son çıkış diyebiliriz.

Evkur Eve Haciz Getirebilir mi?

Bu soruya evet diyebiliriz ancak eve kadar daha doğrusu eşya haczine kadar işin gelmesi için şartların ve alacaklının alacağını tahsiline ilişkin zorluklar çıkması lazım. Örneğin sabit geliri (maaş) varsa yine araç ev arsa gibi mülk edinmiş ise borçlu ev haczi avukatlar tarafından çok uygulanmaz. Ancak, borçlu kişi borcuna karşılık teminat sunamazsa ödeme taahhüdü, yeniden yapılandırma, taksitlendirme, 1/4 oranında kesilecek bir maaş yoksa borçluya baskı amaçlı eve eşya haczi için gelebilmektedirler.

Eve haciz gelmemesi için avukatları ikna etmeniz yada yeterli teminat sunmanız gerekir. Burada bahsettiğimiz taahhüt olayına da dikkat etmek lazım icra müdürü veya icra görevlisi nezaretinde imzalanan taahhütler hapis cezasına kadar gidebilmektedir. Zorunlu değildir kimse taahhüt vermeye zorlanamaz. Ancak ev eşya haczi korkusu veya el alem ne der aman eve haciz gelmesin diye de ödeyemeyeceğiniz bir taahhüt vermeyin.

Evkur İcra Durdurma Mümkün mü?

İcra her zaman durabilir bu alacaklı veya vekilinin talebi ile olur icrayı durdurmak için avukat ile görüşmeniz gerekir yada borcu ödemeniz gerekir.

Evkur İcra Sorgulama

Evkur borcunuzu ödemediniz yada üç dört taksit peş peşe ödemediniz icraya verilmiş misiniz merak ediyorsanız e-devlet sisteminden şifreniz ile girerek öğrenebilirsiniz. Size icra dosyası açılmış ise oradan arıntılar görebilir siniz. Yine hali hazırda adınıza evkur tarafından icra süreci başlatıldıysa adresinize borcun yedi gün içinde ödenmesi isteyen bir ödeme emri gelecektir. Yedi gün itiraz hakkınız bulunmakta ve itiraz edilmez ise borç kesinleşmiş olur.

İcraya İtiraz Mümkün mü Dosya ve Avukat Masrafları Ne Olur

Şimdi borca itiraz için belirli şartlar olması gerekir örneğin borç size ait değildir, borç ödenmiştir, imza size ait değildir, gibi makul nedenler olmalı ancak borçtan ziyade usule de itiraz edilebilir. Örneğin, 2020 yılı için 5500 TL altında olan borçlar için itiraz edilebilir bu durum sadece masraflar için itiraza açıktır bu konu hakkında ayrıntılı yazı Küçük Meblağ İcralarda Vekalet Ücretine İtiraz başlıklı yazıya göz atabilir siniz. Özetle icra alacağı bu tutarın altındaysa ödeme emri tebliğinden itibaren kesintisiz yedi gün içerisinde itiraz etmeniz gerekir.

Evkur müşteri hizmetleri numarası olan 0212 473 46 46 arayarak borçlarınız ve durumu hakkında bilgi alabilir ve yine icra yada borcun hukuki durumu hakkında bilgi almanız mümkündür.

Konu hakkında merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz olur ise konu altına yorum yapmak suretiyle iletiniz kısa sürece cevaplamaya çalışırız.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalaer benim evkurdan 2012 de almis oldugum 3.5 binliralik bi leptop olmustu ve isten ayrildim odeyemedim suanda 14.000 lira olmus ve bugun eve biri gelip kapiya kagit birakmis 3 gun icerisinde odenmezse haciz gelecektir diye eve benim napmam gerekiyor bu durumda

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz