Ana Sayfa Kredi Notu Faiz Oranı Kredi Notuna Göre Neden Değişir?

Faiz Oranı Kredi Notuna Göre Neden Değişir?

Faiz Oranı Kredi Notuna Göre Neden Değişir?
Faiz Oranı Kredi Notuna Göre Neden Değişir?

Faiz oranı kredi notuna göre neden değişir? Faiz oranı kredi notuna göre değişen krediler pek çok insan tarafından sevilmeyen kredi türüdür. Reklamlarda ve görsellerde bu konu hep en düşük faiz oranı ile gösterilir. İlgi çekici olan rakamlar ile reklam veren bankalar pek çok farklı rakamlar ile insanları şubelerine çekerken şubede karşılaşılan hesap reklamda gösterilenden farklı bir noktada olabiliyor. Bunun en temel sebebi faiz oranı kredi notuna göre değişen krediler. Yani reklamlarda veya farklı bir yerde duyduğunuz kredi faizi ile bankada karşılaştığınız kredi faizi aynı olmayabilir. Birçok farklı banka bunu bir pazarlama aracı olarak kullanmakta. Belirli limitler içerisinde reklamlarda gösterilen ile bankada karşılaşılan aynı olmaya biliyor.

Kredi notu sistemi burada çok önemli bir rol oynarken bu sistemden mustarip insanlar ise hala kredi verecek bir banka arayan konumuna gelebiliyor. Kredi notu sistemini özetleyerek sizlere anlatmak gerekirse birden fazla kriter ile sizin yani kredi başvurusu veya farklı bir finansal başvuru yapan kişinin bu kredi için riskli mi yoksa risksiz mi olduğuna karar veren bir değerlendirme sistemidir.

Bu sistemde birçok değişik faktör yer almaktadır.

Bu faktörlerden bir kaçını makalemizde sizleri bilgilendirebilmek adına açıklayalım. En bilindik olanı ve en çok dikkat edilen kapatılmayan borcum olma durumudur. Böyle bir durum söz konusu ise kesinlikle borcunuzu ödemeden kredi başvurusunda bulunmayın. Bu şekilde başvuru yaptığınız taktirde kredi notunuz iyice düşecek ve faiz oranını kredi notuna göre neden değişir sorunuz git gide artan bir faiz oranı ile soracak konuma gelecektir.

Var olan bir borç ile kredi çekmeyi kesinlikte denemeyiniz. Bundan farklı olarak kredi notu sistemini veya puanlamasını etkileyen bir diğer faktör ise kredi veya kredi kartı borçlarının zamanında yatırılıp yatırılmamasıdır. Geçmiş dönemde başvurup olumlu sonuç aldığınız kredi başvuruları veya finansal işlemlerde yaptığınız ödemeler çok önemlidir. Zamanında ve düzenli ödeme yapmak kesinlik gelecek için vazgeçilmez bir etkendir. Düzenli ödeme yapan bir insan ile gününü geçiren bir insan aynı kredi notu puanına sahip olamaz.

Düşük faizlerden yararlanmak için kredi notu puanı nasıl yükseltilir?

Faiz oranı kredi notuna göre neden değişir sorunuzun cevabı kesinlikle risk raporu olduğunu belirterek düşük faizlerden nasıl yararlanacağınıza dair bir bilgilendirme niteliği taşıması açısından kredi notu nasıl düşürülür başlığı ile yazımıza devam ediyoruz.

Kredi notu sistemini etkileyen veya düzenleyen birçok farklı kriter olduğunu dile getirmiştik. Bu kredi notu sisteminde kredi notu puanınızı yükseltmek adına yapabileceğiniz bir kaç farklı yöntem ve seçenek bulunmakta. Bu seçenekler arasında size en uygun geleni seçip uygulayabileceğiniz gibi hepsini de aynı anda uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerin hepsinin bir anda uygulanması size zaman ve daha fazla kredi notu anlamına gelecektir. Hem zamandan tasarruf ederken hem de kredi notunuzun beklediğinizden daha yukarılara ulaşmasına neden olacaktır. Daha düşük miktarlarda kredi veya kredi kartına sahip olun ve bu kredi borcunuzu her ay gününde ödeyerek kredi notunuzu yükseltin.

Kredi notunuzu doğrudan etki edecek ve hızlı yükselmesini sağlayacaktır. Bununla beraber birden farklı bankaya başvuru yapmak yerine kredi notunuzun yükseldiğini düşündüğünüz bir anda aynı bankaya yani size uygun olan bir bankaya başvuru yapmak kredi notunuzu etkileyecektir. Bunun dışında elinizde olan parayı düşükte olsa bankalarda biriktirmek size katkı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz