Ana Sayfa İcra-İflas-Takip Ölen Kişinin Senet Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Senet Borcu Ne Olur?

Senet, hukuki anlamda geçerliliği olan yasal bir evraktır. Senet iki kişi arasında düzenlenir ve borçlu kişi, senedin üzerinde yazan rakamı senedin vadesi geldiğinde alacaklı kişiye ödemek zorundadır. Senetlerin ödenmemesi durumunda senet avukat aracılığı ile icraya verilebilir.

İcra süreci başladığında senedin üzerinde yazılı olan rakam borçlu kişinin mal varlığı karşılığında tahsil edilir. Ölen kişinin senedi de icraya düşmesi durumunda borç, ölen kişinin varislerinden tahsil edilir.

Ölen Kişinin Senet Borcu

Borçlu olan kişinin vefat etmesi senet borcundan muaf olduğu anlamına gelmez. Ölen kişinin çocukları ve eşi bu senet borcunu ödemekle mükelleftir. Senet icralık olmuş ise ve kişinin mal varlığı varsa bu mallara ipotek gelebileceği gibi kişinin gelirine de icra gelebilir.

Senede İtiraz

Ölen kişinin ailesi ilgili senede itiraz edebilir. Senet sahte imza ile düzenlenmiş olabileceği için kişinin ailesi icra dairesine başvurarak bu borca itiraz etme hakkına sahiptir. İcra dairesi ilgili senedi inceler ve senet ailenin itiraz ettiği gibi yasal yollardan düzenlenmemiş ise bu senet borcu varislerden tahsil edilmez.

Borçtan Kurtulmak

Varislerin borçtan kurtulma şansıda bulunmaktadır. Kişinin mal varlığı yoksa ve varislere sadece borç kalmış ise varisler babalarına veya annelerine (vefat eden kişi kimse) reddi miras davası açarak bu kişi üzerindeki tüm borçlardan feragat edebilir. Reddi miras davası açıldığı takdirde varisler borçlardan feragat edeceği gibi mal varlıklarından da feragat edecektir. Bu sebeple geride kalanların bu hesabı iyi yapması gerekmektedir.

Mirasçıların başvurması gereken yer sulh mahkemeleridir. Bu sürecin kişinin vefatından hemen sonra yapılması çok önemlidir.

Borçların Mirasçılara Devri

Ölen kişinin borçları kısa süre içerisinde varislere devredilecektir. Varisler bu borçlardan feragat etmek için 3 ay içerisinde sulh mahkemesine başvurmak zorundadır. Bu davalar kısa süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Mahkeme reddi miras davasını onaylarsa varisler mahkeme emri ile icra dairesine başvurarak borçtan feragat ettiklerini belirtebilir.

4 YORUMLAR

  1. Hocam merhaba peki vefat eden kişinin alacaklı olduğu senet için mirasçılar icra yoluna başvurabilir mi? Borçlu kişi borcunu ödememek için sürekli oyalıyor ve senedin tarihi doldu.

    • Merhaba Ali bey mirasçılar eğer reddi miras için geçerli olan 3 aylık yasal süreyi geçirdilerse ‘mirasın hükmen reddi’ davası açabilirler bu davada süre söz konusu değildir vefat eden kişinin öldüğü tarihten itibarenki mal varlıkları ve borçları hesaplanır, pasifleri aktiflerini geçiyor ise borçtan kurtulmak mümkün, tabi mirasçıların mirası kabul eder bir davranışta bulunmamış olmaları gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz