FRANSA’DA BANKA HESABI NASIL AÇILIR?

Fransa’da banka hesabı nasıl açılır? Fransa”da bankalar da tasarruf mevduat hesapları detayları nelerdir? Merak edilen soruların cevapları burada.

FRANSA’DA BANKA HESABI NASIL AÇILIR?
20 Temmuz 2020 13:58 | Son Güncellenme: 20 Temmuz 2020 14:04
0
A+
A-

“Fransa’da banka hesabı nasıl açılır?” sorusu Fransa’da yaşayan ya da kısa süreli de olsa orada bulunacak olan insanlar tarafından sıkça sorulan sorulardan biridir. Fransa gibi gelişmişlik seviyesi birçok ülkeye göre yüksek olan ülkelerde günlük hayatta gerçekleştirilen birçok işlem kartlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Fransa insanların yaşamlarını devan ettirmek için yaşam şartları yeterli seviyede olan bir ülkedir. Eğitim açısından ve kültürel açıdan da zengin olan Fransa’da yaşamak çoğu insanın aynı zamanda planladığı bir eylemdir. Eyfel Kulesi, Louvere Müzesi, Versay Sarayı, Şanzelize Caddesi gibi ünlü yerlere de sahip olan Fransa birçok kişi tarafından yaşam alanı olarak tercih ediliyor. Her ülkenin ise kendine göre yaşam şartları mevcuttur. Bazı ülkelerde nakit para daha çok kullanılırken bazı ülkelerde de banka kartları tercih edilir.

Fransa’da yaşıyor iseniz herhangi bir ülkede olduğu gibi o ülkede banka hesabı açtırmanız sizlerin yararına olacaktır. Hesabınızın kendi ülkenizde bulunması sizler için de gereksiz bir para kaybı olabilir. Çünkü yurtdışı para transfer gibi işlemler beraberinde yüksek işlem ücretlerini de getirir. Peki Fransa’da banka hesabı nasıl açılır? Fransa”da bankalar da tasarruf mevduat hesapları detayları nelerdir? Gibi merak edilen soruları ve daha fazlasının detaylarını olarak öğrenmek için okumaya devam edin.

Fransa Banka Hesabı Açma

Fransa’da 3 ayın üzerinde kalmayı planlayan birisi kendi adına cari yani “compte courente” adlı hesap açtırma hakkına sahiptir. Bu işlem başvuru sonrası kısa bir süreç içinde sonuçlanmaktadır. Böylece talep ettiğiniz banka kartını kolaylıkla kullanabilir ve hızlı bir şekilde banka kartınıza sahip olabilirsiniz. Banka kartı ile yapılabilen onlarca işlem vardır. Kendi ülkenizde olduğu gibi Fransa’da da banka kartı ile neredeyse tüm ödeme ya da transfer tarzı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kendi adınıza carı hesap açtırabilmeniz gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar;

  • Pasaport
  • Oturma izin belgesi
  • İkamet belgesi  

Gibi temel evraklar bunlardır. Bu belgeleri Fransa Bankaları üzerinden teslim ederek cari hesap açma talebinde bulunabilirsiniz. Cari hesap açma talepleri ülkede bir hayli hızlı karşılanmaktadır. Peki ya oturma iznine sahip olmayan kişiler ne yapmalı? İşte cevaplar…

Oturma İzni Olmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İnsanların yaptığı planlar bazen uzun soluklu olmayabilir. Yani 3 ayın altında Fransa’da kalmak isterseniz nasıl banka hesabı açabilirsiniz?  Oturma iznine sahip olmayan kişiler ise “compte non-resident” hesabı açabilme hakkına sahipler. Bu hesabın diğer cari yani “compte courente” hesabından farkı ise bankasız kredi kartı vermemesi ve hesap arkası kredisi vermemesidir.

FRANSIZ BANKALARINDA TASARRUF MEVDUAT HESAPLARI

Fransız bankalarında tasarruf mevduat hesapları açmak mümkündür. Günümüzde birçok insanın para biriktirmek için tercih ettiği yol tasarruf mevduat hesaplarıdır. Herkes kazandığı ya da biriktirdiği parayı tasarruf etmek ister. Peki Fransa’da tasarruf mevduat hesapları detayları nelerdir?

Fransa’da tasarruf mevduat hesabı açmak için banka hesabı açma başvurunuzun kabul edilmesi yeterli. Sonrasında kolayca tasarruf mevduat hesabı açabilirsiniz. Hesap açma işlemini tamamladıktan sonra ise yaptığınız tasarrufları bu hesaba yatırabilirsiniz. Talebe bağlı olarak yatırımdan faiz elde etmek mümkündür. Bu yöntemde banka ekstreleri genellikle aylık olmak üzere e-posta adreslerine gönderilir. Bu kredi kartları ve ATM kartları ücretleri 15 ila 45 avro arasında olmaktadır. Kartlar başvurudan 1 ya da 2 hafta sonra elinize ulaşmaktadır. Fakat cari hesaplar faiz vermemektedir. Bu nedenle kart başvurusu yaparken bankadan talebinizi tam olarak ifade etmenizde fayda var. Taleplere bağlı olarak farklı hizmetler almanız mümkün.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.