Maaşımla Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Maaşımla Ne Kadar Kredi Alabilirim?
29 Ağustos 2022 11:50 | Son Güncellenme: 29 Eylül 2022 20:13
2
A+
A-

Günümüz artık bankacılık ve bankalar çağı olmaya başladı. Önceden ihtiyaçlarımız sınırlıyken gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte ihtiyaçlarımız ve onlara ödediğimiz fiyatlar da arttı. Eskiden günümüze kısa ve anlaşılır bir örnekle geçiş yapmak istersek. Çok önceleri evler otlardan yapılma süpürgelerle süpürülürmüş. Bu süpürgelerin yerini zamanla elektronik süpürgeler almaya başladı. Ancak elektronik süpürgelerin de artık gelişmişlerini kullanıyoruz şuan yani robot süpürgeleri. Ot süpürgeden robot süpürgeye geçme aşamasında ileri teknolojik aletlerde maliyetler bununla beraber fiyatlar da artıyor.

Gelişen ve değişen her teknolojik ürün artık hayatımıza giriyorsa hayatımızın bir parçası haline geliyor. Bu artan ihtiyaçlar da çoğu zaman gelirimizin üzerindeki miktarlarda harcama yapmamıza sebep oluyor. Artan harcamalar herkes için geçerli olduğundan kimse birbirinden değil artık bankalardan nakit ihtiyacını giderme yoluna gidiyor. Bankalar kredi verirken haliyle bazı şartlar arıyor.

Bu Şartlar; 

1. Aktif SGK kaydına sahip olmak ya da vergi levhası bulunmak

2. 18 yaşını doldurmuş olmak

3.Yeterli gelire sahip olmak ve bu geliri resmi evraklarla belgeleyebilmek

4. Bankalarla düzenli çalışmak, bankalarca yasaklı listesinde olmamak

5. Kefil istenmesi durumunda kefil bulmak

6. Eşin yazılı olarak rızasını almak ( ipotek durumlarında geçerli )

Bankalar yukarıda bahsedilen şartlar dışında özellikle evinize ne kadar para girdiğine ve gelir gider dengenize bakıyor. Bankalardan kredi alabilmek için bankaların kendi tabiriyle hane gelirinizin yüksek olması gerekiyor.  

Sadece hane gelirinin yüksekliğiyle de kalmıyor bu araştırma ayrıca hanede kullanılan toplam kredi de göz önünde bulunduruluyor. Örneğin; sizin maaşınız iyi ve kredi çektiniz aynı zamanda eşinizde çalışıyor. Eşinizin de çektiği bir kredi varsa size verilecek olan kredi miktarı eşinizin çektiği kredi göz önünde bulundurularak veriliyor. Diyelim ki eşiniz krediyi yeni çektiyse bankalar size bu durumda daha az kredi imkanı sağlayabilir. Eğer eşinizin çektiği kredinin son birkaç taksiti kalmışsa bu durumda bankaların size sağlayacağı kredi destek paketlerinin limitleri artar. Hane geliri 6.000 TL olan bir kişi kredi almak istiyorsa %70 oranında kredi alabilirse 4.200 TL ödemeli kredi kullanır. Yalnız aylık 1.200 TL ödemeli başka bir kredisi daha varsa hanenin bu durumda 3000 TL ödemeli kredi kullanabilecektir.

Bankalar haneye giren toplam meblağı ve krediyi belirlerler. Bu kredi üzerinden aylık ödeme tutarı %70 i geçmeyecek şekilde kredinizi onaylarlar. Ancak bankalar genelde bu oranı %70 değil de %50 olarak hesaplarlar çünkü oran %50 oranında hesaplandığında bankalar geri ödeme durumunda kendilerini garantiye almış olurlar. Kısaca kredi verirken daha az risk almış olurlar. 

Kredi notu yukarıda geçerli olan şartlardan en önemli olanlardan biridir. Bankalarca kredi verildiğinde kredi notları üzerinde ayrıca ve titizlikle durulur. Ancak kredi notunuz yeterli olmasa bile aylık geliriniz düşük ise bankalardan limiti yüksek kredi kullanamazsınız. Bankalar kredi başvurusunda bulunan kişinin maaşının en fazla %70 ine kadar kredi kullandırabilir. Bu rakamın yukarısı mümkün değilken aşağısı tamamen bankaların politikasına bağlıdır. Genelde ortalama %40 -%50 arası kredi verilir. 2.825 TL asgari ücret geliri olan bir kişi ek gelir, teminat, kefil göstermeden bankalardan 50 bin civarı kredi alabilir.

Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Alabilir?

Ülkemizde gelir dağılımı çok farklı ölçeklerde yer alır. Ancak ülke çoğunluğu genel itibariyle asgari ücretle çalıştığı için asgari ücret üzerinden hesaplama yapmak daha uygun olacaktır. Maaşları ya da kazandıkları ücretler daha fazla olan kişiler asgari ücretlilerin alabilecekleri kredi limitlerine ilişkin hesaplamalardan yola çıkarak kendi maaşları üzerinden ne kadar kredi çekeceklerini bulabilirler.

2.825 TL asgari ücretle çalışan bir kişinin maaşının %50’ı 1.412 TL’dir. İhtiyaç kredilerinde de vade sayısının en fazla 36 ay olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda 1.412 x 36 = 52.573 TL’dir.

 Dolayısıyla asgari ücretle çalışan bir kişi en fazla bu rakama kadar kredi kullanabilir.

Ancak uygulamaya bakıldığında genelde asgari ücretli bir çalışan en az 5.000 en fazla 37.000 bin limitli kredi çekebilir bu da maaşının yaklaşık olarak 12 katından fazla olmuş olur.

Bankaların kredi verirken yaptığı ince hesaplamalar hem sizi hem de bankanın mal varlığını koruyacaktır. Bu sayede siz ihtiyacınızdan fazla kredi yükü altına girip yüksek kredi miktarlarıyla ekonominizi sarsmamış olacaksınız. Bankalar da borç verdikleri kişilerden paralarını güvenle tahsil edip para kazanabileceklerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.