Ana Sayfa Kartlar Kartın Asgari Borcu Puanı Düşürür mü?

Kartın Asgari Borcu Puanı Düşürür mü?

Kartın Asgari Borcu Puanı Düşürür mü?
Kartın Asgari Borcu Puanı Düşürür mü?

Kredi notunu yükseltmek ve yüksek tutmak için iki temel şart vardır. Bunlar kredi ve kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenmesidir. Kredi kartı ödemelerinin mantığı biraz farklı olmaktadır. Aylık ödemelerin bir kısmına denk olan asgari tutar kredi notunu düşürür mü?

Asgari Tutar Nedir?

Kredi kartının asgari tutarı aylık harcamalardan sonra hesaplanan hesap özetinin minimum ödenmesi gereke tutardır. Banka tarafından hesaplanan bu tutarın ödenmesi zorunludur. Müşteri kredi kartı başvurusu sırasında da bu şartları onaylamaktadır.

Kredi kartının asgari tutarı toplam borç üzerinden yüzdelik olarak hesaplanır ve borç arttıkça asgari tutar da artar. Asgari tutarın dışında kalan ve ödenmeyen kısım için faiz uygulaması yapılır.

Asgari Tutarı Ödeyenlerin Kredi Notu Düşer mi?

Bazı kişiler kredi borcunun tamamını kapatamadıkları durumlarda asgari tutarı ödemeyi tercih edebilirler. Bir sonraki ay geri kalan tutar da kapatılabilir. Borcun sadece asgari tutarı ödendiğinde ve geri kalanı bekletildiğinde kişinin kredi notu düşmez.

Bunun sebebi kişinin banka tarafından verilen ödeme koşullarını yerine getirmesidir. Bankanın müşteriden aylık minimum ödemesini istediği tutar ödenmiş olduğu için kredi notunun düşmesi zor konusu değildir. Bunun aksine her ay kredi kartının asgari tutarı ödense bile kişinin kredi notu az da olsa artar.

Kredi Notunu Arttırmak İçin En Az Ne Kadar Ödenmeli?

Kredi notu hesaplanırken kişinin ödemelerini ne kadar düzenli yaptığı en önemli kriterdir. Aylık olarak asgari tutarını ödeyen müşteriler yeterli ödemeyi yaptıkları için kredi notlarından bir kayıp yaşamazlar. Kredi notunun daha çok arttırılması için yapılan ödeme miktarı önem arz eder.

Düşük miktarlarda kredi kartı kullanımı olan ve buna bağlı olarak da düşük miktarlarda kredi kartı ödemesi yapan kişilerin kredi notlarındaki artış daha düşük miktarlarda olacaktır. Bu durumda kişinin kredi kartı limitini arttırarak günlük ve aylık harcamaların büyük kısmını kredi kartından yapması daha mantıklıdır.

Bu şekilde kredi kartından yapılan harcamalar artar. Buna bağlı olarak yapılan ödemelerin tutarları da artar. Kredi kartı ödemeleri ne kadar yüksek tutardan ve ne kadar düzenli yapılırsa kredi notu da o kadar artar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz