Hafta Sonu Nöbetçi Noterden Araç Satışı İptal Olabilir

Hafta Sonu Nöbetçi Noterden Araç Satışı İptal Olabilir

Nöbetçi noter uygulaması hiç şüphesiz oldukça kolaylık sağladığı yadsınamaz bir gerçek mesai saatleri sorunu olan bir çok kişi araç alım satımlarında hafta sonunu tercih etmeye başladı pratikte de oldukça faydalı bir uygulama olduğu aşikar… ancak;

Burada bir kaç sorun görünmektedir ve konu aslında bir noterinde farkında olduğunu söyleyebiliriz. Yine Hukukçular içinde de bu konuya parmak basan uzmanlar bulunmaktadır. tabi şimdilik oluşan bir içtihat bulunmamak ile birlikte ilerde sorunların çıkabileceği hafta sonu yapılan satışların dava konusu edilmesi halinde iptale varan sonuçlar doğabileceği belirtilmektedir.

burada sorun çıkması en muhtemel satış aracın vekalet ile satılması yani araç alırken satıcı size vekili ile devrini yapıyorsa yani vekaleten satış söz konusu ise bu sorunun ilerde ortaya çıkması olası görünmektedir.

özetlemek gerekirse hafta sonu vekaleten satışı yapılan araçlar araçların asıl sahibi tarafından itiraz edilmesi ve bunun mahkemeye taşınması durumunda satışın iptal edileceği ve aracın geri sahibine iade edileceği risklerinin bulunduğu konusunda görüş belirten hukukçular bulunmaktadır.  Bu hukuki açıktan bir çok noterinde farkında olduğunu belirtmek isteriz.

Son olarak kesin bir sorun demiyoruz ama araç alırken size vekalet ile satış yapılacak ise hafta içi almaya bakmanız sizin yararınıza olacaktır. tekrar edelim halen ortaya çıkan bir sorun yok dava konusu olmuş bir satış veya iptal edilmiş bir satış ile birlikte oluşan bir içtihat yoktur.

Sadece olası bir riske karşı araç aldınız ve size satış vekaleten yapılıyor ise bu hususa dikkat ediniz. Ha güvendiğiniz kişiler ile zaten sorun çıkmaz ancak bu hususu da bilginize sunmak isteriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.