Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Fidye Yazılımlarda Ciddi Oranda Artış Söz Konusu

Fidye Yazılımlarda Ciddi Oranda Artış Söz Konusu

Fidye yazılımlar son dönemlerde bilgisayar, telefon ve hatta her türlü elektronik cihaz kullanıcılarının en önemli sorunlarından biri. Cihazlara çeşitli şekillerde giren fidye yazılımlar nedeniyle bilgisayar korsanları tarafından veriler ele geçiriliyor ve tamamıyla veriler kilitleniyor. Bilgisayar korsanlarının sizlere verdikleri hesap ya da adreslere ödeme yapmamanız durumunda ise ne yazık ki verileriniz kurtulamıyor.

Geçtiğimiz günlerde bettilt tarafından yapılan bir araştırma neticesinde ise dünya genelinde bilgisayar ve cep telefonu kullanıcılarının %10 oranında fidye yazılım mağduru oldukları görülürken, bu oranın her geçen gün daha da çok artması bekleniyor. Teknoloji kullanıcılarının ise alacakları basit tedbirler, çeşitli daha birçok ekstra önlem, fidye yazılımlardan büyük ölçüde kurtulamalarına olanak sağlıyor. Öte yandan fidye yazılımlar sadece kişilerin verilerini değil, aynı zamanda kişilerin direkt olarak banka hesaplarına kadar ulaşabiliyor. Hatta kişilerin banka hesaplarında para çekme, yatırma, kredi kartı veya kredi başvurusu gibi işlemler yapmasına da imkan tanıyor. Bu nedenle fidye yazılımların sanılandan çok daha fazla tehlike arz ettiğini söylemek mümkün oluyor.

Fidye Yazılım Nedir?

Son dönemlerin en popüler casus yazılımlarından biri olan fidye yazılımlar, genel manada kişilerin verilerini şifreleyen, tamamen erişime ve kullanıma kapatan, fidye yazılım üreticisine gönderilen ücret sonrasında da verilerin erişilebilir hale gelmesine neden olan bir virüs türüdür. Fidye yazılımların genel manada herhangi bir şekilde bilgisayardan, telefondan ya da cihazlardan atılması söz konusu değildir. Fidye yazılım üreticisi tarafından istenilenleri yerine getirmemeniz durumunda ne yazık ki fidye yazılımlara dair yaşadığınız problemler sürekliliğini koruyacaktır.

Fidye yazılımların yapısal anlamda son derece karmaşık ve zor olmaları da birçok virüs temizleme yönteminin etkisiz kalmasına yol açar. Bu yüzden direkt olarak fidye yazılımların önlenmesi ya da fidye yazılımlara karşı tedbir alınması, en önemli aksiyonlardan biri olacaktır. Diğer casus yazılımlarda genel manada cihazlar donanımsal açıdan veya veriler kısmi olarak zarar görürken, fidye yazılım direkt olarak tüm önem taşıyan verilerinizin ciddi manada zarar görmesine yol açar. Bu yüzden fidye yazılıma karşı çok çok daha fazla dikkatli olunması önem taşır.

Fidye Yazılım Nasıl Önlenir?

Fidye yazılımın önlenebilmesi adına birkaç basit tedbir alınması yeterli olacaktır. En önemli tedbirlerden biri ise bilmediğiniz veya güvenmediğiniz herhangi bir dosya ya da uygulamayı cihazınıza yüklememek olacaktır. Özellikle son dönemlerde çeşitli uygulamaların crack dosyaları üzerinden cihazlara fidye yazılım erişimi son derece artmıştır. Bu durumun da önüne geçebilmek adına bilinmeyen kaynaklardan ulaştığınız crack dosyalarından uzak durmanız son derece önem taşıyan bir konudur. Bunun yanı sıra bilgisayarınıza bilmediğiniz USB bellekleri takmamanız, yüklediğiniz uygulamaların izinlerine dikkat etmeniz, işletim sistemi güncellemelerinizi aksatmamanız gibi daha birçok basit önlem, büyük ölçüde fidye yazılımlardan korunmanıza imkan tanıyacaktır.

Fidye Yazılım Banka Hesaplarına Erişim Sağlayabilir mi?

Fidye yazılımların en büyük tehlikelerinden biri ise banka hesaplarınıza doğrudan erişim sağlayabiliyor olmalarıdır. Fidye yazılımların özellikle telefonlara sızmaları durumunda, mobil bankacılık uygulamaları üzerinden birçok şekilde işlem gerçekleştirmeleri söz konusu olabilir. ,Bu yüzden banka hesaplarınızda bulunan son derece yüksek meblağlı varlıklarınızı kaybetmeniz ve hatta bankalara kredi ya da kredi kartları vasıtasıyla borçlandırılmanız dahi fidye yazılımlar tarafından karşınıza çıkabilecek durumlar olabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz