Ana Sayfa Kartlar Kredi Kartı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kredi Kartı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kredi Kartı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?
Kredi Kartı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

İnsanın ekonomik anlamda en büyük yardımcı olan kredi kartı, bilinçsiz şekilde kullanıldığı anda en büyük düşmanı haline gelebiliyor. Bazı durumlarda sorunlara yol açtığı için bazı insanlar ne kredi kartına dokunmayı ne de kullanmayı istiyor.

Ülkemizde kredi kartından mustarip olan insanların çok olduğu bir gerçektir; ancak kredi kartı kullanımı belki de en büyük yanılsaması geri ödenmeyecekmiş gibi kullanılması oluyor.

Kredi Kartı Nedir

Kredi kartı nedir denir ise en sık tercih edilen nakit kullanım araçlarından biri olduğu söylenir. Yapılan alışverişlerin sonunda kartın limiti oranda ödemeler kredi kartı ile yapılabilir. Kredi kartı kısaca bankalar tarafından satın alma yapımı için nakit para yerine işlev gören ve alışveriş yapılan yere de banka garantisi altında ödeme yapılan bir yöntem anlamına gelir.

Piyasada nakit harcamaların azalması ile de kredi kartının fazla kullanıldığı ortaya çıkıyor. İnsanlar kredi kartları ile her türlü alışverişlerini yapabiliyor

Kredi kartları sadece ödeme yapmak konusunda değil farklı amaçlar için de insanlar tarafından kullanılıyor. Bu amaçlardan biri olan nakit avans seçeneği ile nakit paraya ihtiyaç duyulduğu anda kredi kartından belli faiz oranları ile çekim yapılabilir. Nakit avansın yanında yapılan alışverişler taksitli ödeme seçenekleri de bulunuyor.

Kredi kart kullanımı ayrıca internet üzeri yapılan alışverişlerde de tercih ediliyor. Çoğu marka, yemek siteleri ya da giyim siteleri kredi kartlı ödeme seçeneğini bulunduruyor.

Maliyetlerinin olduğu kredi kartlarının ödeme gün ve tutarına dikkat edilir. Ödemenin tam yapıldığı durumlarda banka faiz işletir ve bu durum kredi kartı kullanıcısına ekstra yük bindirir.

Kredi kart aidatı da kredi kart kullanımından doğan bir masraf kalemi olur. Kredi kart aidatları da bankadan bankaya değişiklik gösterir. Hiç almayan bankalar da mevcut olduğu için kredi kartının kullanılacağı bankanın doğru seçilmesi gerekir.  

Kredi Kartı Çeşitleri

Banka işlerinde bireysel ve kurumsal olarak nasıl ayrılıyor ise kredi kartı çeşitleri de buna bağlı olarak değişiyor. Kredi kart çeşitleri, bireysel ve kurumsal kredi kartı olarak ayrılır.

Bireysel Kredi Kartları

İsminden de anlaşılacağı gibi kişiye ait olan kartlardır. Bireysel ihtiyaçların karşılanması ve kartın üzerinde ismi yazan kişinin kullanımı dışında olmaması gereken kart olur. Kredi kartı kişiye özel olur ve ihtiyaçların karşılanmasını sağlar.

Kredi kartı ile kişi,  fazla nakit taşımak zorunda kalmadığı gibi nakit paranın çalınma ya da kaybolma riski kartlarda yaşanmaz. Kartın kaybolduğu ya da çalındığı durumlarda da şifrenin bilinmediği sürece kullanımı gerçekleşmez ve kişi, hemen bankayı arayarak kartı kullanıma kapattırır.

Şirket Kredi Kartları

Şirket kredi kartları, ticari hayatta hem ödeme hem de taksit avantajları sağlar. Şirketin pek çok harcamaları için rahatlık ile kullanılır. Bu şekilde de çek ve senet gibi yöntemler ile uğraşılmaz ve hızlı bir şekilde alışveriş yapılır.

Şirket kredi kartları üzerinde şirket ismi yazabileceği gibi kişi firması olduğu durumlarda şirket sahiplerinin ismi yer alır. Bu kart yetkilendirme neticesinde kullanılır ve yapılan harcamalar da böylelikle kontrol altına alınır. Bireysel kredi kartı, ek kart alabilir; ancak ticari kartlar için ek kart geçerli olmaz.

Bireysel kartlar ile yapılan çoğu işlem aynı şekilde ticari kartlar ile de yapılır.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır

Kredi kartına sahip olmayan kişiler araştırma yaparak herhangi bir bankaya gidip kart talebinde bulunur. Kredi kartı almak için gerekli şartlar vardır ki bunların sağlanması sonucunda istenilen limitte banka tarafından size kredi kartı verilir.

Kredi kartı takribi 10 gün iş günü içerisinde gelir ardından şifre işlemlerinin yapılması ile kart kullanıma hazır hale gelir. Kredi kart nasıl kullanılır en önemli hususu harcama yaptıktan sonra bu tutarların geri ödeneceği olur. Bu durumu unutmadan ve gelir düzeyinde harcama yapmak önem taşır.

Kredi kartının ana kullanım mantığı, kişinin üzerinde fazla nakit taşımaması ve taksit olanaklarından yararlanması olur. Bu sebep ile kartı ile işlem yaparken ay sonunda ödeme yapılabilecek tutar kadarının kullanılması gerekir aksi takdirde kart borçları ödenemez ya da az tutar ödenir bu şekilde olunca da faiz işler ve her ay miktar artar.

Her ay uygulanan faiz ile belli bir zaman sonra borç ödenemez hale gelir ve kişi, kredi kartı bataklığına sürüklenmiş olur; ancak ödenebilecek tutar kadar harcama yapılır ise kredi kartının gerçekten avantaj sağladığı anlaşılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz