Kredi Kartı Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Kredi Kartı Başvuru Süreci Nasıl İşler?
7 Kasım 2020 20:39
1
A+
A-

Kredi kartı başvuru süreci, her bankaya göre farklı şekillerde işleyebilmektedir. Nakde gerek kalmadan ve dilenirse taksitli olarak alışveriş yapabilme imkanı sunan kredi kartları hemen hemen her banka tarafından müşterilerine verilebilmektedir. Bu kartlar kişilere türlü ayrıcalıklardan yararlanabilme fırsatı verebileceği için tercih edilmektedir. Kredi kartında yasal olarak ilerleyen bir süreç bulunmakta, ancak bu sürecin sonuçlanması ile kart kullanıcıya teslim edilmektedir.

Kredi Kartı Başvuru Süreci İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Kredi kartı başvuru süreci için öncelikle kullanıcıların bazı şartları sağlayabilmesi gerekecektir. Kredi kartında bu şartları sağlayamayan kişilerin, başvurusunun olumlu sonuçlanması mümkün değildir. Başvuru şartı için gerekli koşullar arasında;

18 yaşının doldurulmuş olması,

Merkez bankası tarafından verilen kredi notunun riskli grupta yer almaması,

Kişinin düzenli bir işte çalışabiliyor olması ve gerekli durumlarda bunu belgeleyebilmesi gereklidir. Bunun yanı sıra bazı bankaların kullanıcılardan talep ettiği spesifik şartlarda bulunmaktadır.

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı başvurusu için gerekli koşulları sağlayan kullanıcının ilk olarak hangi bankadan kart alacağını belirlemesi gereklidir. Kredi kartı almak için bankaya herhangi bir belge verilmesine gerek bulunmamaktadır. Yalnızca sistem üzerinden gelir miktarı belirlenmediği takdirde, belge talebinde bulunulabilir. Kredi kart başvurusu yapabilmek için belirlenen bankanın online sitesine giriş yapılmalıdır.

Başvuru butonuna tıklanması sonrasında kredi kartı başvuru formu doldurulmalıdır. Bu form üzerinde kişinin adı, soyadı, T.C kimlik numarası, mesleği, çalıştığı kurum gibi belirli başlı bilgiler istenecektir. Bu formun doldurulması sonrasında onay veren kullanıcı internet üzerinden başvuru yapmış olacaktır. Bunun yanı sıra kullanıcıların taleplerine göre müşteri hizmetleri ve şubeler üzerinden de kart başvurusu yapılabilmektedir.  Başvuru sonrası kullanıcı, değerlendirme sürecini beklemelidir.

Kredi Kartı Başvuru Değerlendirme Süreci

Kredi kartı başvuru değerlendirme süreci de seçilen bankaya göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak ilk 3 iş günü içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Sonuçlanma sonrasında kullanıcılar mesaj ya da mail yoluyla bilgilendirilecektir. Bilgilendirilmedikleri takdirde kişiler bankanın güncel web sitesine giriş sağlayarak, kredi kartı başvurusu sorgulama işlemini gerçekleştirerek süreci izleyebilme fırsatı bulabileceklerdir. Süreç olumsuz sonuçlanmışsa kişilerin farklı bir banka üzerinden yeniden kredi kartı başvurusu yapabilmesi mümkündür.

Kredi Kartı Teslimat Süresi

Kredi kartı başvuru süresi sonrasında kredi kartı verilmeye karar verilmiş ise, kart basımı gerçekleştirilecektir. Kredi kartı kişiye özel olarak oluşturulup basılacağı için ortalama 1 haftalık bir bekleme süreci bulunmaktadır. Bu süreç sonrasında kart basımı tamamlandıktan sonra bankalar tarafından kontrol edilebilmekte ve kullanıcıların belirtmiş oldukları güncel adrese iletilmektedir.

Kredi kartı başvuru süresi ortalama olarak 10 ila 14 gün arasında sürebilmektedir. Kartın kullanıcıya teslim edilmesi sonrasında kişilere gönderilen kart hakkındaki tüm detaylar diğer evrak içerisinde yer almaktadır. Kredi kartını teslim alan kullanıcının müşteri temsilcisi ya da şubeye giderek kredi kartı için özel bir şifre oluşturması gereklidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.