Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi?

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi?
29 Ağustos 2020 22:30
0
A+
A-

Boşanan kadın babasının maaşını alabilir mi? Evlilik bazen iki tarafın birlikte yürütemediği bir süreç olarak karşımıza çıkar. Yaşanan ayrılık sonrasında özellikle kadınların ekonomik olarak belirli bir bütçeye sahip olmaları gerekir. Ayrılık sürecinde özellikle boşanan kadın babasının maaşını alabilir mi? sorusuna cevap aranır. Boşanan bir kadın babasının maaşını alabilir.

Fakat bunun için boşanan kadının babasının emekli olması gibi bir zorunluluk söz konusudur. Eğer boşanmak isteyen ya da boşanmayı düşünen kadının babası emekli olamamış ise kadınlar babalarının maaşlarını alamazlar. Çünkü babalarından kendilerine kalan bir maaş yoktur. Fakat kadının babası emekli olmuş ise kadın babasının emeklilik maaşını alabilir. Bunun dışındaki durumlarda kadınların babalarının maaşlarını alma gibi bir hakları söz konusu değildir.

Boşanan Kadın Babasının Maaşının Ne Kadarını Alır?

Boşanan kadınlar ya da boşanma arifesinde olan kadınlar tarafından merak edilen bir diğer soru ise boşanan kadın babasının maaşının ne kadarını alır? Sorusudur. Boşanmış bir kadın babasının aldığı maaşın %75’ini alabilirler. Örneğin babası 2.000 TL maaş alan bir kadın babasının maaşının 1.500 TL’sini alma hakkına sahiptir. Maaşın %25’lik bölümü ise devlet tarafından kesiliyor. Siz de eşinizden boşanmayı düşünüyor ve babanızın maaşını almayı planlıyorsanız bu şekilde ne kadar maaş alacağınızı hesaplayabilir ya da tahmin edebilirsiniz.

Babası Emekli Olmayan Bir Kadın Boşandıktan Sonra Babasının Maaşını Alabilir mi?

Kadınlar merak ettikleri bir diğer soru ise; babası emekli olmasa da bir kadın eşinden ayrıldıktan sonra babasının maaşını alabilir mi sorusudur. Eğer kadının babası emekli olmamış ise kadınların devlet tarafından babalarının maaşını alma hakkından yararlanmaları söz konusu değildir. Eğer babanız emekli olamamış ise kadınların babaların maaşlarını alamayacaklarını unutmamaları gerekir.     

Kadın Eşinden Ayrılmış Gibi Yapıp Babasının Maaşını Alabilir mi?

Kadınların bazıları kocalarından ayrılarak babalarının maaşlarını alıyor. Fakat kocasından ayrılmasına rağmen kadınların bazıları birlikte yaşamaya devam ediyorlar. Böyle bir durum maalesef etik olmayan bir durum olsa da ülkemizde zaman zaman görülebiliyor. Sırf devletten para almak için bu yola başvuran aileler tespit edilmeleri durumunda haklarında cezai işlem yapılıyor.  

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.