Ana Sayfa Krediler Yabancılar Türkiye’de Neden Konut Yatırımı Yapıyor ?

Yabancılar Türkiye’de Neden Konut Yatırımı Yapıyor ?

Yabancılar Türkiye'de Neden Konut Yatırımı Yapıyor

Yabancı yatırımcıları ülkemize çekmek için yapılan dış ülkedeki reklamlar meyvesini vermeye devam ediyor. Peki hiç merak ettiniz mi yabancılar Türkiye’de neden konut yatırımı yapıyor çıkarları nedir ? Özellikle TL’nin değer kaybı yabancı yatırımcı için konutları makul etti. Ayrıca Türkiye’den konut sahibi olan yatırımcılara verilen avantajlar vazgeçilmez değil.

Bir çok ülkeye vizesiz seyahat hakkı bulunan Türkiye yabancı yatırımcılara konut satışında ön sıralarda yer alıyor. Euro bandının TL karşısında değer kazanması dış yatırımcılar açısından evlerin değerini makul kılıyor. A Haber’in deyimi ile Avrupa’nın en fakir ülkesi Bulgaristan’da tek göz bir dairenin fiyatı ile Türkiye’de 3+1 daire alınabiliniyor. Ancak konut yatırımları özellikle Avrupa dışı ülkelerden yapılıyor. Avrupa’dan yapılan yatırımlar ise daha çok yazlık bölgelere emekliliğin geçirilmesi amacı ile değerlendiriliyor.

Peki Yabancılar Türkiye’de Neden Konut Yatırımı Yapıyor ?

Türkiye’de konut sahibi olan yabancılara verilen oturum izni 3 aydan 1 yıla çıkartıldı. Bir yılın sonunda halen Türkiye’de konut sahibi iseniz oturum izniniz uzatılıyor. Doğrudan Türkiye’de vatandaşlık hakkı için ise 250 bin dolar değerinde yatırım yapmanız gerekiyor. Ancak birçok yabancı oturum izni alabilmek için konut yatırımı yapıyor ve birkaç yıl sonra Türk Vatandaşlığı’na başvuru hakkına sahip oluyor.

Yabancılara Kredi Veren Banka

2017 yılına göre 2018 de yabancıların Türkiye’de yatırımı yüzde 134,4 oranında arttı. Türkiye’de konut yatırımı yapan vatandaşlar sıralamasında Irak ilk sırada yer alıyor. Irak’tan alınan evler yabancılara satılan evlerin yüzde 25’ini oluşturuyor. Irak’ı takip eden ülkeler ise sırası ile yüzde 9,5 İran ve yüzde 4 ile Kuveyt bulunuyor. Yabancılar Türkiye’de en çok İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve Yalova’yı tercih ediyor.

Yabancılara Kredi Veren Banka

Yabancılar konut kredisi veren bankalar bulunuyor. Bunun için oturum izni şartı aranıyor. Ancak satılan 6297 konutta krediye başvuran yabancı bilgisi bulunmuyor. Genellikle nakit para ile evlerin satışının gerçekleştiği biliniyor. Türkiye’de oturum iznini vatandaşlığa başvurmak için aldıklarını biliyoruz. İran, Sureye ve Irak gibi vize uygulamalarına sert takılan komşu ülke vatandaşları Türkiye’nin dünya üzerindeki siyaseti sayesinde özgürlüklerine kavuşuyorlar. Yabancılar iş yapmak yada kredi çekmek için değil vatandaşlık için ülkemize geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz