Ana Sayfa Finans-Piyasalar Elektronik Çek Senet Nedir Nasıl Kullanılır

Elektronik Çek Senet Nedir Nasıl Kullanılır

Elektronik Çek Bono Nedir Nasıl Kullanılır

Ticaret Bakanı 2019 yılı için elektronik çek bono nedir nasıl kullanılır açıklamalarda bulundu. Ticaretin gelişmesi ve karşılıksız çeklerin mümkün olduğunca azaltılması konusunda çalışmalar yaptıklarını biliyoruz. Pekcan 12 ülkede daha ticaret birimi kuracaklarını Türkiye ile ticareti kolay hale getirmek için gümrükleme işlemlerinde evrağı ortadan kaldıracaklarını söyledi. Evraksız ihracat dönemi başlayacak.

Elektronik Çek Nedir ?

Ticaret hayatında büyük önem taşıyan olmayan nakit para yaratan çekler kullanım alanları itibari ile ticaret hayatlarına büyük darbeler vurabiliyordu. Karşılıksız ve güvensiz çekler için yeni bir sistem başladı. 2018 yılında çek yapraklarına kare kod eklenmişti. Kare kodu okuttuğunuzda çek sahibi hakkında bilgi alabiliyordunuz. Bu durumda ödenmemiş yazılmış çekleri gecikmeleri vs hepsini görebiliyordunuz. Şimdi sistem daha da gelişiyor. Elektronik çek devri başlıyor. Sizlere verilecek çeki elektronik ortamdan takip edeceksiniz. Yazdığınız çek elektronik ortamdan size iletilecek. Resmiyeti artacak olan işlemler ile ticaretin daha güvenilir hale getirilmesi amaçlanıyor. Ödenmeyen çeklerin de bu uygulama ile minimize edilmesi planlanıyor.

Elektronik Çek

Kare Kodlu Senet Nereden Alabilirim ?

Artık bankalar çek defteri gibi senet te verebilecek. Senet ile çek yaprağının farkı var. Çekin bir miktarı banka güvencesinde adi kağıt bedeli adı altında garantidedir. Senette ise banka garantisi yoktur. Ancak kırtasiyeden alınan senetten farkı kare kodu olmasıdır. Çek ile aynı sistemde sorgulama yaparak senet sahibinin bilgisini alabilirsiniz. Kare kodlu senet sorgulamaya açık olduğundan ve direk kişinin şahsına banka üzerinden verildiği için tüm bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Karekodlu senet

Evraksız Gümrük İşlemi

Yurt dışı ile ticaret yapmak çok zordu. İşi ayarlamanız malı göndermeniz tahsil etmeniz ile bitmiyor gümrükleme işlemi sırasında istenilen evraklar sizi ticaretten soğutuyordu. Bunlara bir çözüm geldi. 2019 yılında elden evrak istenmeyecek. Kağıtsız gümrükleme işlemi tamamlanacak. Tüm işlemler online sistemde kontrol altına alınarak yapılacak. Ticaret yapmak isteyenler için Pekcan her türlü kolaylığı sağlamaya gayret ediyor. Yeni yılda asıl beklenen ise elektronik çek nedir nasıl kullanılır bunun yanında  da kare kodlu senet nereden alınır geçerliliği nedir ? Bunları konuştuğumuz Türkiye ticari anlamda gelişmeye devam edecek. 2019 Yılı ihracat rakamlarında rekor bekleyen Berat Albayrak 2019 Türkiye ekonomi planı kararlarını açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz