Ana Sayfa Krediler Kredi Çekmek İçin Yaş Sınırı Kaçtır? Yaşlılar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi Çekmek İçin Yaş Sınırı Kaçtır? Yaşlılar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi çekmek için gerekli birçok şart bulunmaktadır. Gelir, kredi notu ve kredi sicili bunların en önemlileri olsa da yaşta aranan şartlar arasındadır. Bankalar ilgili şartları sağlayan herkese kredi verseler de kredi çekmek için kişinin yasal yaşının 18 olması zorunludur. Üst limit noktasında durum farklıdır. Bu yazımızda kredi çekmek için gerekli yaş sınırını anlatacağız.

Kredi Çekmek İçin Yaş Sınırı

18 yaşındaki her birey kredi çekebilir. Kredi çekmek için gelir bilgisi ve kredi notu şartları arandığı için 18 yaşındaki bir bireyin kredi çekmesi zordur. Kredi kartı kullanmayan bireylerin kredi notu düşük olduğu için ve 18 yaşındaki bir bireyin kredi kartı kullanması zor olduğu için kredi çekmesi de olası değildir.

Hazır kredi adı verilen bankaların kişilere özel belirlediği kredileri herkes çekebilir. Bu kredilerde kredi notu pek önemli değildir çünkü limitler kişinin gelirine göre belirlenmiştir. Hazır kredilerdeki limitler ise genellikle 5000 ile 15000 TL arasında değişmektedir.

Bankalar 75 yaşın üzerindeki kişilere kredi vermemektedir. Kişi düzenli bir gelire sahip olabilir, kredi notu yüksekte olabilir veya emekli maaşı da alıyor olabilir fakat 75 yaş üst limittir. 70 yaşındaki bir birey ise maksimum 5 yıl yani 60 ay vade ile kredi kullanabilir. İhtiyaç kredilerindeki vade oranı 36 aydan 60 aya çıkarıldığı için 71 yaşındaki kişide kısa süreliğine 60 ay vadeli kredi çekebilir.

Sigorta Kesintisi

60 yaşın üzerindeki kişiler kredi çekerken yüksek tutarlarda sigorta ücreti ödemek zorundadır. 70 yaşındaki bir birey 60 ay vadeli kredide ödeyeceği sigorta kesintisi 9.000 TL’yi bulmaktadır. Yani kişi 50000 TL krediye başvurduğunda kredi onaylansa bile kişinin çekebileceği rakam 41000 TL’dir.

Emekli maaşına sahip kişilerin kredi çekebilmesi için maaşın yattığı bankadan kredi çekme şartı bulunmaktadır. Örneğin, kişi maaşını Ziraat Bankasından alıyorsa İş Bankası bu kişiye kredi vermeyebilir. Kişi emekli maaşını İş Bankasına taşıdığında kredi alabilir.

Üst Yaş Sınırı

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte PTT’den emekli maaşlarını alanların yaş sınırı bazı bankalarda 80’e kadar yükseltilmiştir. PTT’den emekli maaşı alan bir kişi PTT’nin anlaşmalı olduğu bankadan kredi çekebilir. Bu durumda kısa sürelidir ve kişinin ölümcül bir hastalık geçirmemesi önemlidir. Eğer kişi bu tarz bir hastalık geçirmiş ise kişiye hayat sigortası yapılmaz.

80 yaş sınırı sadece PTT’de geçerli bir durumdur. Halkbank veya İng Bank uyguladığı politika gereği 75 yaşın üzerindeki kişilere kredi vermemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz