Ana Sayfa Krediler Konut Kredisi İpotek Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi İpotek Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi İpotek Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?
Konut Kredisi İpotek Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Konut almaya karar verdiğinizde ve satın alma işlemi için konut kredisi kullandığınızda, konut kredisi kullandığınız banka, kredi ödemeleri sonlanana kadar satın aldığınız konuta ipotek koyar. Konutunuz adına tüm hakları elde edebilmeniz için bankanın konuta koyduğu ipoteği kaldırması gerekmektedir. Bankanın ipoteği kaldırması için konut kredisinin tamamı ile ödenmiş olması gerekmektedir. Kredi ödemesi bittikten sonraki izlenecek adım ise ipoteği kaldırmaktır.

Kredi Borcu Biten Konutun İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Eski dönemlerde ipotek kaldırma işlemi, konut sahibinin tapu müdürlüklerine bizzat giderek bankadan temin ettiği ipotek kaldırma yazısını teslim etmesiyle gerçekleşirken, ilerleyen teknoloji ve değişen sistemlerle birlikte elektronik ortamda kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Kredi borcu biten konutun ipoteğini kaldırmak için izlenmesi gereken adımlar;

  • Kredi sahibinin isteği doğrultusunda banka tarafından İpotek fek yazısı oluşturulur ve elektronik ortamda tapu müdürlüğüne iletilir.
  • Bankaya, içinde bulunulan yıl için belirlenen ipotek kaldırma harç parası ödenir.
  • Belgeler tapu müdürlüğüne eksiksiz ulaştığında, tapu müdürlüğünce yapılan incelemeler sonrasında herhangi bir sorun görülmezse, konuta konulan ipotek kaldırılır.

Yukarıda belirttiğimiz süreç ise e-devlet vasıtası ile ‘’Tapularım’’ bölümünden takip edilebilmektedir.

İpotek Kaldırmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Konut kredi ödemesini tamamı ile gerçekleştirmiş ev sahipleri, kredi kullandıkları banka vasıtasıyla ilgili tapu müdürlüğüne iletilen ‘’borcu yoktur’’ yazısı ile ipotek kaldırma işlemini tamamlayabilirler. Ancak bu işlem öncesinde ipotek kaldırma harcının ödenmiş olması gerekmektedir.

Tapu Sicili Tüzüğünde yer alan madde ile son düzenlemeler sayesinde, ipotek kaldırmak için elden evrak teslim etmeye gerek olmamaktır. Yalnızca, ipotek kaldırma harcının ödendiği bilgisi ile birlikte diğer belgeler, bankalar tarafından tapu müdürlüğüne iletilir. Bu sayede, bankadan belge edinmek ve tapu müdürlüğüne elden belge teslim etmeye gerek kalmamaktadır.

İpotek Kaldırma Ücreti Ne Kadardır?

İpotek kaldırma ücreti, sabit değildir, her sene değişkenlik gösterir. 2020 senesi için ise ipotek kaldırma harcı 37,50 TL olarak belirlenmiştir. Ancak kimi bankalar, belirtilen bu harç dışında ücretler talep edebilmektedir. Bankaların ekstradan aldıkları ücretler ise yasal olmayan ücretlerdir.

Tapuda İpotek Kaldırma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kredi borcunun bitiminin hemen ardından, konut sahibinin başvurması ile ipotek fekki belgeleri banka tarafından ilgili tapu müdürlüğüne iletilecektir. Sonrasında ise herhangi bir sorun olmaması halinde konuta konulan ipotek kaldırılacaktır.

Konut üzerine konulan ipotek, gereken incelemeler yapıldıktan sonraki süreç içerisinde, birkaç hafta içerisinde tapu müdürlüğünce kaldırılacaktır.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz