Ana Sayfa Finans-Piyasalar Türkiye’de Kullanılan Kredi Kartı Sayısında Müthiş Artış

Türkiye’de Kullanılan Kredi Kartı Sayısında Müthiş Artış

Türkiye'de Kullanılan Kredi Kartı Sayısında Müthiş Artış

Nakit olarak kabul edilen ödeme aracı banka kredi kartı 2018 yılında rekor artışa imza attı. Yüzde 7 lik artış ile Türkiye’de kullanılan banka kartı sayısı nüfusunun 2,5 katını geçmiş oldu. DHA’nın haberine göre Bankalar Arası Kart Merkezi BKM Türkiye’deki banka kartı sayısının 200 milyona yaklaştığını bildirdi.

75 milyon nüfusa sahip Türkiye’nin kredi kartı sayısı 70 milyona dayandı. 130 milyon kadar da ATM kardı bulunuyor. Yani ortalama her 2 kişinin cebinde toplam 5 banka kartı bulunuyor. Bankalara olan bağımlılık kredi kullanımı olarak yansıyor. Ekonomik kriz içerisinde kredi ile dönen işletmeleri ayakta tutabilmek için bankalar dış kaynaklardan döviz ile para toplamaya çalışıyor. Kredi kartlarından yapılan harcamalar da yine banka üzerinde ertesi gün oranları açısından büyük yük oluşturuyor.

Kredi Kartı Ödemesi

Bir çok mağaza kredi kartı ile peşin satış fiyatları arasında fark uygulamaya başladı. Ayrıca kredi kartları kullanan açısından borç öteleme aracı olarak kullanılıyor. İhtiyacı geçmiş ekonomik yönetim olarak değerlendiriliyor ancak ödeme gününde ödenmeyen kartlar borçlar krediler dolayısı ile 2018 yılında bankaların başlattığı icra takiplerinde de önemli sayıda artış bulunmakta.

Bir Ayda Toplam Kredi Kartı Harcaması Ne Kadar ?

Yine BKM’nin açıklamasına göre ekim ayında 62 milyar TL bireysel kredi kartı aracılığı ile harcanmıştır. Ortalama olarak bakıldığında hemen hemen kişi başı 900 tl ile harcama yapılmıştır.Geçen yıla göre ödemeleri yüzde 21 oranında arttı. Nakit para ile olan alışverişlerin borçlanmaya dönmesi kısa zaman içerisinde çıkmaz döngü oluşturacak. Bu durumdan dolayı ekonomi bilginleri endişelerini dile getiriyor ve ekim ayında nakit paranın ülke içinde yüzde 21 oranında azaldığını söylüyor

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko’nun Analizi

Türk milletinin gelecek kaygısı olduğu için kredi kartı bulundurduğunu söylüyor. Olası bir sağlık harcaması yada farklı gereksinimi oluşması durumu için güvence olarak kullandığının altını çiziyor. Türkiye’nin 59 milyon vatandaşı 18 yaşını doldurmuş ve yüzde 43 ü birden fazla banka kartına sahibi diyor. Geçen yıl yüzde 41 olan rakamın her yıl artmasının nedenini bankaların bir ihtiyaç olduğunu ve kişilerin bakış açılarının gelişmesine bağlıyor.

Banka Kartı Kullanımı

Kredi kartı kullanımı kayıt dışı ekonominin takibi açısından çok önemlidir. Yapılan alış verişler kayda geçtiği için vergi kaçırılması, faturasız mal çıkışı gibi durumlar yapılamıyor. Ülke ekonomisine olumlu olarak yansıyor.Ancak kart ödemesini gününde yapmadığınızda faiz oranlarını biliyor olmanız iyi olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz