Ana Sayfa Krediler Telefon Kredilerinde ki Vade Farkı 6 Aya İndirildi

Telefon Kredilerinde ki Vade Farkı 6 Aya İndirildi

Geçtiğimiz yıllarda cep telefonlarına sunulan kredi vadelerine sınırlama getirilmişti. Devletin bu kararı almasında ki en büyük sebep, telefonların yurtdışından gelmesi ve bu durumun cari açık oluşturmasıydı. Kredilerde ki vade oranının düşmesi sebebiyle cep telefon satıcıları mağdur olmuş ve devletten konu ile ilgili düzenleme talebinde bulunmuştu. BDDK cep telefonları satışında ki vade oranını 12 aya çıkartma kararı almıştı.

Alınan kararla birlikte 3500 TL’nin üzerinde ki telefonlara sunulan kredilerin vade süresi 30 Nisan 2019 tarihine kadar 12 ay olarak belirlenmişti fakat BDDK bu kararından vazgeçtiğini açıkladı. Mevcut cep telefonlarına sunulan kredilerde ki vade süresi tekrardan 6 aya indirildi.

Bu karar cep telefon almak isteyen kullanıcıları üzerken kararın tekrardan ne zaman 12 aya çıkarılacağı konusunda BDDK herhangi bir açıklama yapmadı.

Yapılan açıklama ise şu şekilde: “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerin Kuruluş ve Faaliyet Esaslarında ki yönetmelikte değişiklik yapılmasınını içeren taslak çalışması dahilinde 30 Nisan 2019 tarihine kadar 12 ay vade süresi kararından vazgeçildi.”

Cep telefonu almak isteyen kullanıcılar eğer 12 ay vade seçeneği ibaresi görürse ve bu krediyi veren finansman şirketi güvenilir değilse uzak durmalı çünkü bu süre devlet tarafından onaylanmıyor. Bu sebeple cep telefonunda yaşanan herhangi bir sorun halinde hak talebi noktasında sorunların ortaya çıkması normal.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz