En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar

En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar
9 Eylül 2020 23:05
0
A+
A-

Kredi kullanımı yaygınlaştıkça bankaların kredi kullanımı için aradığı kriterler de değişmektedir. Kredi kullanımı günümüzdeki imkanlar sayesinde daha kolay hale gelmiştir.

Kişi kredi onayını sadece birkaç dakikada alabilir ve bu onay sırasında kullanabileceği azami kredi tutarını da öğrenebilir. Bu imkanlar iletişim ve bilgi yönetimi sistemlerinin gelişmesi sayesinde son derece rahat hale gelmiştir. Artık bankalar kişilerin kredi kullanımına uygunluğunu online sistemler üzerinden kontrol edebilmektedirler.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt satın almak isteyen ancak paranın tamamını karşılayamayan, uzun vadede taksitle ödeyerek daha pahalı bir araç almak isteyen kişiler için en uygun kredi türü taşıt kredisidir.

Uzun vadede para biriktirerek yüksek tutarlara ulaşmak zor olduğu gibi aynı zamanda bu süreçte kişinin araç kullanımına ihtiyaç duyması gibi sebeplerden dolayı kredi kullanarak araç satın almak son derece mantıklı hale gelmiştir.

En Uygun Taşıt Kredisini Hangi Bankalar Verir?

Taşıt kredileri farklı faiz oranlarına sahiptir. Bankalardan kredi kullanma seçeneğinin yanında otomobil üreticileri de sıfır faiz uygulaması ile taksit yaparak araç satmaktadırlar. Bu sıfır faiz uygulamaları avantajlı olsa da en fazla 12 taksit yapılmaktadır ve taksit tutarları çok yüksek olmaktadır.

Yüksek tutarlar yerine daha uzun vadeyi tercih edenler soluğu bankalarda almaktadır. En uygun faizlerle taşıt kredisi veren bankalar:

  • ING Bank
  • TEB
  • Vakıf Bank
  • Halk Bankası
  • Garanti BBVA

bankalarıdır. Bu bankalardan düşük faizli taşıt kredisi kullanmak mümkündür.

Taşıt Kredisi Almak İçin Şartlar

Taşır kredisine başvuranların sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikler taşıt kredisin özgü olmadığı gibi diğer tüm kredi türlerinde de bu şartlar gözetilmektedir.

En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar
En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Bu şartlardan en önemlisi kişinin düzenli ve garanti bir gelirinin olmasıdır. Uzun yıllardır aynı işyerinde çalışan ve devamlı maaş almış kişiler yüksek tutarlarda kredileri bile kolayca alabilirler.

Bunun dışında kişilerin düzenli geliri yoksa da borcuna karşılık gösterilebilecek bir yatırımının bulunması gerekir. Yatırım ya da birikimlerin varlığı bankanın kredi konusunda kişiye tolerans göstermesini sağlayabilmektedir.

Taşıt Kredisi İçin Ne Kadar Peşinat Gerekir?

Bankaların hemen hepsi kredi kullanımında peşinat istemektedir. Bu peşinat ihtiyaç kredileri için istenmez çünkü genellikle ihtiyaç kredileri 50.000 TL gibi görece daha düşük tutarlarda olmaktadır. Ancak bankaların verdiği ve son derece yüksek tutarlara sahip olabilen kredilerden taşıt ve konut kredilerinde peşinat istenmektedir.

Peşinat genelde toplam kredi tutarının %30’luk kısmına eşit olacak şekilde alınır. Bu tutar kişinin kredi borcunu ödeyememesi ve bankanın kredi ile alınmış olan taşıta el koyması durumunda satıştan kaynaklanan değer kayıplarını karşılamak üzere alınmaktadır.

Bu nedenle basit bir örnekle 100.000 TL değerinde bir aracı kredi kullanarak almayı düşünen bir kişinin minimum 30.000 TL değerinde peşinata sahip olması gerekir. Peşinat ile ilgili detaylar için bankalarla görüşmek en mantıklı seçenektir.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.