Ana Sayfa Krediler Ölen Kişinin Kefilliği Ne Olur?

Ölen Kişinin Kefilliği Ne Olur?

Kredilerde aranan en önemli şartların başında kefillik gelmektedir. Bankalar kredi notu veya geliri düşük kişilere kredi verirken kefil şartı aramaktadır. Kefil olacak kişinin memur, emekli veya net gelire sahip olmasının yanında kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir. Kefilin ölmesi durumunda ise olayın hukuki boyutu değişmektedir.

Krediyi Çeken Kişi Vefat Ederse Kefil Borç Öder Mi?

Bu sorunun cevabını verebilmek için kredideki sigorta şartı önemlidir. Hayat sigortasına sahip bir kişi vefat ettiğinde kredide kefil olsa bile kefil borcu ödemekten muaf olmaktadır. Sigorta şirketi vefat eden kişinin ilgili kredideki borcunun tamamını ödemektedir.

Hayat sigortası olmadığında ise bankalar ilk olarak kefilin borcu ödemesini talep edecektir. Kefil bu borcu ödeyemediğinde hakkında yasal takip başlatılacaktır. Net gelire sahip kişinin aylık maaşının bir kısmına el koyulur ve bu durum kredi tamamen kapatılana kadar devam eder.

Kefil Ölürse Kredi Borcunu Kim Öder?

Kredide hayat sigortası bulunuyorsa benzer durum yine geçerlidir. Krediyi çeken kişi borcu ödeyememiş ise ve kefilde vefat etmiş ise sigorta şirketi borcu kapatacaktır. Hayat sigortası bulunmuyorsa ve krediyi çeken kişi borcu ödeyemiyor ise kefilin varisleri borçları ödemek zorundadır.

Kefilin yasal varislerinin krediyi ödeyecek durumu yoksa ve kefilin bir mal varlığı bulunmuyorsa kefilin varisleri reddi miras davası açarak borcu ödemekten muaf tutulacaktır. Bu noktada krediyi devlet ödeyecektir.

Kredilerdeki Hayat Sigortası Şartı

Bankaların kredi verirken ilk amaçları para kazanmaktır. Para kazanırken de alacağı tahsil etmek bankalar açısından önemlidir. Bu sebeple bankalar kredi notu ve gelir bilgisi olan kişilere kredi vermektedir. Kredi verilirken kefil şartının aranması ve kefil olacak kişinin de memur veya emekli olmasının nedeni de budur.

Bankalar kredi verirken hayati sıkıntısı olmayan kişilere hayat sigortası yapmaktadır. Hayat sigortasının masraflarını krediyi çeken kişiler ödese de hayat sigortalı bir kredide borçlu kişi vefat ettiğinde tüm sorumluluk sigorta şirketine aittir. Bu sebeple varislere veya kefile herhangi bir borç kalmamaktadır.

Ölen kişinin kredi borcunun sigorta şirketi tarafından ödenmesi için Ölüm Belgesi ile birlikte veraset ilanında bulunmak yeterlidir. Banka ilgili işlemi başlatacak ve sigorta şirketi borcu ödeyecektir. Şirketlerin borcu ödeme noktasında sorun çıkarttığı da bir gerçek. Bu noktada şirkete dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz