Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Havale veya EFT gibi işlemlerde yanlış kişiye para gönderme hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek için para gönderilecek kişinin bilgilerini kontrol etmek yeterli olsa da aksaklıkların yaşanması olasıdır.

Yanlış para gönderildiğinde yapılması gereken birçok farklı yöntem vardır. Gönderilen tutar çok fazla ise çağrı merkezini aramak olası bir çözümdür. Çağrı merkezinden yapılan işlemin yanlış olduğunu belirterek paranızı geri almaya çalışabilirsiniz. Tabi ki olası mağduriyetleri gidermek için bankalar her zaman bu parayı geri göndermezler.

Çağrı merkezi talep aldığında eğer Havale işlemi yapılmış ise banka müşterisini arayarak paranın geri iade edilmesi talebinde bulunur. Parayı geri vermek tamamen kişinin inisiyatifindedir. Hukuki olarak bu parayı geri almak oldukça zordur. Eğer çağrı merkezi bir sonuç alamamış ise şubeye giderek de dilekçe verilebilir.

Son yöntem olarak ise kişiye “haksız zenginleşme” davası açabilirsiniz. Bu dava uzun sürebilir ve dava sonucunda gönderilen tutarı alamayabilirsiniz. Eğer gönderilen tutar düşükse mahkeme süreci ile uğraşmaya gerek yoktur çünkü mahkemede avukat masrafları size ait olacaktır. Davanın kazanılması durumunda tüm masraflarda yanlış para gönderilen kişiye ait olacaktır. Dava açıldıktan sonra kişi ile irtibata geçerek bu durumu anlatabilir ve orta yol bulabilirsiniz.

Hesaba Yanlış Para Yatması Durumunda

Eğer sizin hesabınıza yanlış para yatmış ise hemen banka ile iletişime geçmelisiniz. Eğer kişi bu durumun farkında değilse banka ile iletişime geçmeyeceği için sizin iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır. Paranın yanlış yatırıldığını düşünüyorsanız bankadan parayı gönderen kişinin bilgilerini talep edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz