Ana Sayfa Krediler Hayvancılık Devlet Desteği Aldı Hayatı Karardı !

Hayvancılık Devlet Desteği Aldı Hayatı Karardı !

Hayvancılık Devlet Desteği Aldı Hayatı Karardı

Birçok ilimizde farklı örnekleri olan hayvancılık devlet desteği aldıktan sonra yaşananlar köylünün hayatını çalıyor. Devletimizin vaat edip verdiği kredileri ödemek için köyün toplam varlığı dahi yetmiyor. İçerisinde hacca gitmek için bankaya para yatıranların hesaplarında bile bloke var. Hac parası devlete güvenerek aldığı hayvan desteğine hibe oldu.

Örnek olayımız Amasya Suluova ilçesinde meydana geldi. Köylüler devletten destek alarak 23 bin metrekare hayvan üretim tesisi inşa ettiler. Birlikte yaptıkları iş ile gecelerini gündüzlerine katarak yanlarında ekstra sermayelerini ve ekstra banka kredilerini kullanarak yapıyı tamamladılar. Gün geldi hayvan almaya. Ancak Merkez Bankası’nın verdiği yıl sonu Dolar kuru tahminleri tutmayınca üretim tesisleri adeta başlarına yıkıldı. Yaptıklarına ve girdikleri işe pişman oldular. Köylüler sadece Türkiye için üretim yapmaya hayvancılık yapmaya dışa bağımlı ülke olmama yolunda bu yola baş koymuşlardı. Yola çıktıklarında hepsinin güzel hayalleri vardı. Hatta aralarında hacca gitmek isteyenler bile vardı ancak paraları devletin bankasında idi.

Hayvancılık Devlet Desteği

Amasya bölgesi gibi bir çok yerde hayvancılık desteği alarak tekrardan hayata tutunmak isteyen köylüleri dolar kuru vurdu. Ahırlarını onaran çatılarını aktaran köylüler başına geleceklerden habersizdi. Yurt dışından hayvan ithal edip onlar ile ülke ekonomisine katkı sağlama hayalleri gerçekleşmedi. Çünkü hayvan paraları Dolar nedeni ile artmıştı. Aslında yabancı ülkelerde artış olmadı. Sadece TL değeri düştüğü için hesap edilen hayvan miktarından çok daha azı alınabiliyordu. Ancak devlet hayvancılık desteği geri ödemesiz olmadığı için alınacak hayvan sayısı yeterli olmuyordu. Şimdi ise Amasya köylüleri hacizlik. Bankanın yaptığı açıklamaya göre içerisinde hac için para biriktiren kişinin de olduğu 30 kişinin hesabına el konuldu. Bu durumdan dolayı tarımcılık için de nakit bulamayan köylüler ekmek için tohum dahi bu yıl alamadı. İş yapalım derlerken kendi işlerinden de oldular. Kendilerine acil yardım bekliyoruz.

Hayvancılık Devlet Desteği

Haycancılık Devlet Desteği Mağdurları

Mağdurlar sesini duyurmak istiyor. Tek istedikleri ise biz Türkiye ekonomisi için çalışmak istiyoruz. Lütfen bizim sesimizi duyun ve elimizden tutarak yardımcı olun. Bizler mağduruz diyerek küçük bir yürüyüş yaparak medyanın kayıt almasına izin verdiler. Yapılan işin ortada olduğunu devlet hayvan hibesi yasasından yararlanmak istiyorlar.

Devletten Hayvan Hibesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz