Ana Sayfa Finans-Piyasalar Moody Neden Türkiye Notunu Düşürdü ? Moody Kimdir

Moody Neden Türkiye Notunu Düşürdü ? Moody Kimdir

Moody Neden Türkiye Notunu Düşürdü

Uluslar arası kabul edilen kredi puanlama limanı olan Moody Kimdir merak ediliyor. Sürekli haberlerde gördüğünüz Moody neden Türkiye notunu düşürdü ? Moody Türkiye notunu düşürünce ne oluyor ? Ülkemizde çıkan kredi kuruluşları hakkındaki kararlar ne derecede önemlidir Türkiye’nin kredi notu gerçekten düşmesi gerekiyor mu?

Dünya kredi puanlamasını anlamak için işi basit konuda değerlendirir isek kişisel bankalara kredi başvurusunda bulunduğunuzda sizin kredi notunuz incelenir. Bu kredi notuna toplam kredi kartı miktarınız, bunlardaki harcamanız ve geri ödemeleriniz, bankadaki nakit paranız, para giriş çıkışlarınız, son zamanlarda ödediğiniz çek senet gibi bir çok farklı alanlarınız göz önüne alınır. Bunun yanında menkul değerleriniz ve ibrazlarınızın yanında muhasebe kayıtlarınız dikkate alınır. Bu sadece bir kişinin şahsi kredi çekmesi için ön incelemesinde bakılan kriterlerdir. Türkiye’nin açıkladığı döviz cinsi tahvil alacağı borçlarını ötelemek olarak algılandı.

Dünya ülkelerinin kredi notunu belirlenirken nelere dikkat edilir ve Türkiye kredi notu neden sürekli değişir hiç düşündünüz mü? Moody Türkiye notunu düşürünce ne oluyor biliyor musunuz etkisini değerlendirdik. Tıpki bireysel kredi çekiyorsunuz gibi Türkiye dünya üzerinden kredi kullanmaktadır. KKB puanı gibi Moody puanı oluşmaktadır. Bu da muhasebe kayıtları gibi ülkenin gidişatına göre risk tablosu belirlenir. Bunların başında ithalatı fazla olup ihracatı düşük olan ülkelerin durumuna iyi bakılmaz. Eksi puan alacaktır çünkü aldığı döviz ile yurt dışından tüketim malzemesi aldığının göstergesidir. Bu kredinin geri ödenmesi para kazanarak olmayacağını gösterir.

Moody neden Türkiye notunu düşürdü

Ülkenin para biriminin sabit ve durağan olmayışı Moody gözünde negatif puan olarak algılanır. Çekilecek kredi ile Türkiye’ye yapılacak yerel para birimindeki yatırımın riskli olduğunu geri dönüş aşamasında olası döviz dalgalanmasının kredinin ödenemeyeceği algısına ulaştırır. Ayrıca ülkenin döviz dengesini sağlamak için aldığı kararlar da takip edilir. Ülkenin sabit gelirlerine ait demirbaşlarını özelleştirmesi vergiye dayalı ülke haline gelmesi Türkiye’nin kredi notu açısından olumsuzdur. Bunlar Moody neden Türkiye notunu düşürdü bakışını doğrulamaktadır.

Türkiye’nin kredi notu Moody

Moody Türkiye notunu düşürünce ne oluyor ?

Türkiye’nin aldığı kararlar Türkiye’yi bağlar ancak attığı her adım ile aldığı her karar dış güçlerin Türkiye’ye bakış açısını bağlar. Moody Türkiye ekonomisinin gidişatını iyi görmediğinden dolayı puan düşürür ve riskli ülke olarak değerlendirir. Kredi kuruluşları da Türkiye’ye kredi verirken ekstra düşünüp riskleri doğrultusunda faiz oranı belirler. Türk şirketleri kredi kullanımı konusunda kısıtlandığında büyüme oranlarını düşürür buda yine ülke ekonomisinin kötü etkileneceğini belirler. Bir farklı bakış açısı ile Moody puanı yüksek olan ülkelerde her zaman ilerleme gözlenmiştir. Bu Moody Kimdir demeyin sonuçta tüm dünyanın kabul ettiği güvenilir limandır. Eğer Moody Türkiye notunu düşürünce ne oluyor bir şey olmaz onlar kendi notuna baksın der iseniz Moody ‘de minimum nota sahip olan ülkelerin gidişatına göz atın. Bu kararın ardından da Türk Lirası 2019 yıl sonu Kur Tahmini olan yönünde ivme kazandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz