Ana Sayfa Finans-Piyasalar Türk Lirası 2019 Yıl Sonu Kur Tahmini Nedir ?

Türk Lirası 2019 Yıl Sonu Kur Tahmini Nedir ?

2019 Yıl Sonu Kur Tahmini

2018 de zorlu süreçten geçen Türk Lirası 2019 yıl sonu kur tahmini hakkında teknik bilgiler ve detayları inceledik. Merkez Bankası 2018 yıl sonu kur tahmini dolar bazında 5,44 olarak belirlendi. 13 aralık günü 5,30 sularında olan doların yaklaşık 15 kuruş USD/TRY bazında değer kanacağı tahminini resmi olarak açıkladı. Peki önümüzdeki yıl enflasyon oranları Merkez Bankası faiz politikası ve kur beklentisi ne yönde ?

2018 Aralık ayında %24 olan TL faiz oranı kararını açıklayan Merkez Bankası, enflasyon durulana kadar kura müdahale etme açısı için faiz değişikliğinin olmaması gerektiğine karar verdi. Şuanda durağan devam eden enflasyonda %1 lik düşüşlerin çok etkili olmayacağı için faizde değişiklik yapılmasını ön görmedi. 2019 yılı için Merkez Bankası enflasyon oranlarına göre faiz politikası uygulayacağını söyleyerek çizgisini belli etmiş oldu.

2019 Yılı Enflasyon Beklentisi

Türkiye’nin 2019 yılında yüklü miktarda borç ödemesi bulunuyor. Bunun için yine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak faize dayalı ekonomi ile borçların ödenmesi yöntemi kullanılacağını açıkladı. 2019 yılı enflasyon tahmini beklentilerini yukarı yönlü hareketlendirdi. Ocak ayında açıklanacağını tahmin ettiğimiz döviz cinsi tahvil ile borçları öteleyeceğiz ancak cari açık tarımsal alanındaki üretim düşüşünün de dahil olması ile artacağı yönünde beklentilerimiz var. Yani bu karar Türkiye’nin 2019 yılındaki borcunun artacağına işaret ediyor. Yıllık bazda açıklanacak döviz tahvili ile nakit para alınacak faizi ile bir yıl sonra geri ödenecek. Bu durum büyüyen bir çığ 2019 yılı enflasyon tahmini yüksek olacağı şeklinde borcun artacağını göstermektedir. 2019 yıl sonu Euro tahmini de yukarı yönlü görülmekte. Yanlış bir algı var aslında değer kaybeden Türk Lirası. Bu durumda 2019 yıl sonu Dolar Tahmini Euro karşısında 1,12-1,15 bandında olmasına rağmen TL karşısında değerleneceği yorumlanıyor.

Merkez Bankası : Enflasyon Olduğu Sürece Faiz Düşmeyecek !

2019 Yılı Enflasyon Beklentisi

2019 Ocak ayı için enflasyonun düşeceği değil düştüğüne dair net somut veriler ile hareket edeceğini açıklayan MB’nin sert duruşu TL’ye ödenen %24 faiz oranı ülke ekonomisini küçültüyor. Ancak döviz karşısında TL yi hareketsiz tutmaya çalışıyor. Ancak son iki haftada Dolar karşısında 30 kuruş değer kaybeden Türk Lirası aralığın ikinci yarısında 15 kuruş daha değer kaybedeceği beklentisi ile yatırımcıyı ve ithalatçıyı üzdü. 2019 yılı enflasyon beklentisi dolayısı ile 2019 yıl sonu kur tahmini yukarı yönlü etkilemiş oldu.

2019 Yıl Sonu Dolar ve Euro Tahmini

2019 yıl sonu kur tahmini konusuna teknik veriler ile değil reel düşünce ile bakacak olur isek bankaların %24 faiz uygulaması demek TL’nin değer koruma oranına denk gelmektedir. Bankalar zararına iş yapmazlar. Bu yüzden banka faizinden Türk lirası her zaman daha fazla değer kaybı yaşamıştır. Bunu göz önüne alarak enflasyon oranı yine %25 ortalamasında. Cari açık ise yine 30 civarında olduğunu göz önüne alır isek çok teknik rakama da gerek olmadığını düşünüyorum. Yıl sonu EUR/TRY ve USD/TRY verilerini nisan mayıs gibi daha net söyleyebiliriz seçimlerden öncesi ve sonrası büyük değişiklik gösterecek dış etkenlerdir. Şuanki tahminimiz yüzde 30 Türk lirasının değer kaybedeceği yönündedir. 5,44 Merkez Bankası 2018 beklentisini baz alacak olur isek 2019 yıl sonu dolar tahmini 7,07 bandında olacağı yönünde. 2019 yıl sonu Euro tahmini olarak ta 8,03-8,04 bandı ile kapatacağını düşünüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz